Sanepid: szwedzkie mięso z lat 80. bez zarazków

PAP
opublikowano: 24-09-2009, 16:32

Mięso pochodzące ze Szwecji, wyprodukowane w latach 80., nie zawiera zarazków chorobotwórczych i prawdopodobnie nie doszło do zatrucia pokarmowego po jego spożyciu - poinformowano PAP w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Mięso zostało sprowadzone do Polski w 2007 r. Produkt miał postać pozbawionego cieczy proszku mięsnego. Jego odbiorcami było 12 firm produkujących żywność na południu i w centralnej Polsce.

Jak poinformowała PAP rzecznik krakowskiego Sanepidu Anna Armatys, inspektorzy nie odnaleźli w żadnej z firm handlujących szwedzkim proszkiem mięsnym tego produktu. Według handlowców mięso zostało zużyte do wyrobów garmażeryjnych.

Inspektorzy zbadali natomiast dwie puszki z mięsem, do którego dotarli dziennikarze TVN. "Analiza mikrobiologiczna i fizykochemiczna wykazała brak zarazków chorobotwórczych i metali ciężkich w produkcie, co mogłoby dyskwalifikować żywność do spożycia" - poinformowała Armatys.

Inspektorzy prowadzący kontrolę u importera i głównego dystrybutora stwierdzili jednak szereg uchybień formalnych. Firma nie zgłosiła do Państwowej Inspekcji Sanitarnej faktu prowadzeniu obrotu żywnością. Grozi jej z tego powodu duża kara finansowa.

Armatys dodała, że polskie służby sanitarne zwróciły się do służb szwedzkich o zweryfikowanie dokumentów w tej sprawie. Szwedzi potwierdzili, że produkt jest przydatny do spożycia dla ludzi do 2010 r.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane