Senacka komisja rekomenduje wydłużenie vacatio legis ws. przepisów Polskiego Ładu

PAP
opublikowano: 28-10-2021, 17:10

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała w czwartek wydłużenie vacatio legis przepisów wprowadzających Polski Ład. Przychyliła się też do poprawek, które mają zrekompensować samorządom ubytek wpływów z podatków.

Uchwalona 1 października przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wprowadza rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie, m.in. podnosi kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł, likwiduje odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzając tzw. ulgę dla klasy średniej), zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom i wprowadza tzw. podatek minimalny od korporacji.

Komisja rozpatrzyła w czwartek poprawki do ustawy zgłoszone podczas obrad izby w nocy ze środy na czwartek. Przychyliła się m.in. do poprawek wydłużających vacatio legis ustawy oraz rekompensujących samorządom ubytek wpływów z podatków. Poparcie komisji zyskały też poprawki wykluczające podwójne opodatkowanie w związku z wprowadzeniem tzw. podatku minimalnego od korporacji oraz dotyczące opodatkowania zagranicznych spółek kontrolowanych.

Ponadto komisja zarekomendowała przyjęcie poprawki rozszerzającej preferencje podatkowe na osoby posiadające co najmniej troje dzieci.

Łącznie do ustawy zgłoszono w Senacie ok. 80 poprawek. Głosowanie ma się odbyć jeszcze w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane