Senacka komisja za dotacją dla metra i zmniejszeniem dotacji dla FUS

10-12-2004, 17:36

100 mln zł dotacji dla warszawskiego metra oraz 56 mln zł dotacji dla infrastruktury kolejowej kosztem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) - to jedne z najważniejszych poprawek do budżetu na 2005 r., zgłoszonych w piątek przez senacką Komisję Gospodarki i Finansów.

Komisja pozytywnie zaopiniowała poprawkę Andrzeja Chronowskiego (Blok Senat 2001), która umożliwia wykorzystanie na budowę metra 100 mln zł, poprzez przesunięcie tej kwoty w ramach rezerw celowych.

Jest to ulepszona wersja poprawki przyjętej wcześniej przez Sejm, która zakładała przeznaczenie na budowę metra tej samej kwoty, pochodzącej z rezerwy na finansowanie kredytów na infrastrukturę drogową i portową. Jednak, jak wyjaśniało Ministerstwo Finansów, nie można byłoby przesłać 100 mln zł z Ministerstwa Infrastruktury, bo "minister - z prawnego punktu widzenia - nie ma takiego zadania". Dlatego poprawka Chronowskiego zakłada przesunięcie tej kwoty do rezerwy na kontrakty wojewódzkie, aby umożliwić wykorzystanie jej przez władze miasta.

Komisja chce też obciąć o 56 mln zł dotacje dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przeznaczyć tę kwotę na rozwój

infrastruktury kolejowej.

Zmianie tej przeciwny jest rząd. "Obcięcie dotacji dla FUS budzi wątpliwości, ponieważ będzie oznaczało zwiększenie deficytu

Funduszu i zwiększenie długu publicznego" - powiedziała podczas obrad komisji wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Senatorowie zaakceptowali poprawki zwiększające o 1 mln zł kwotę dotacji dla Instytutu Pamięci Narodowej, pieniądze mają pochodzić z wewnętrznych przesunięć w ramach budżetu resortu sprawiedliwości.

Komisja nie przychyliła się natomiast do poprawki Zdzisławy Janowskiej (SLD-UP), zakładającej przeznaczenie dodatkowych 150 mln zł na zasiłki z pomocy społecznej. Pieniądze miałyby pochodzić z nowej rezerwy celowej w kwocie 1,3 mld zł na wypłatę dodatków dla niektórych emerytów i rencistów. Rezerwy tej nie było w przedłożeniu rządowym do ustawy udżetowej, a została utworzona przez Sejm.

mmt/ mskr/ ls/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Senacka komisja za dotacją dla metra i zmniejszeniem dotacji dla FUS