Sikorski: stocznie i traktat to odrębne sprawy

PAP
12-07-2008, 16:18

Sprawy Traktatu Lizbońskiego i polskich stoczni to dwa odrębne porządki, ale dla opinii publicznej obie mają kontekst europejski - ocenił w sobotę szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski na  konferencji podczas wizyty w Loecknitz w Niemczech.

Dodał, iż Komisja Europejska powinna zdawać sobie sprawę, że prezydent Lech Kaczyński decyzję o podpisaniu traktatu "będzie zapewne podejmował w kontekście politycznym".

Według ministra, prezydent jest adresatem petycji pracowników i związkowców stoczni.

"Dla polskiej opinii publicznej - mimo że prawnie te sprawy nie są powiązane - to jednak obydwie mają swój kontekst europejski. Też liczylibyśmy na zrozumienie przez Komisję tej sytuacji" - podkreślił Sikorski na wspólnej konferencji z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem.

Odniósł się w ten sposób do pytania dziennikarzy o nieoficjalne doniesienia niektórych mediów, jakoby Traktat Lizboński mógł stać się kartą przetargową w sprawie polskich stoczni. Rząd miałby zaproponować UE, by zrezygnowała z żądania zwrotu miliardów pomocy publicznej dla stoczni, w zamian za szybką ratyfikację przez Polskę traktatu reformującego Wspólnotę.

Traktat Lizboński czeka w Polsce na podpis prezydenta.

Sikorski odparł, że o tej sprawie rząd nie dyskutował, ale może przedstawić swe osobiste zdanie. "To są inne porządki. Jedno to jest kwestia traktatowa, wypełnienie prawne podpisów, jakie złożył premier, złożyłem ja, i tego, co wynegocjował prezydent" - wyjaśnił Sikorski.

"Sprawa stoczni to problem po pierwsze zadawniony. Jest pewnym paradoksem, że pierwszy rząd, który przedstawił wiarygodny program prywatyzacji i wyprowadzenia stoczni na prostą, ma w tej sprawie tak nieustępliwe stanowisko Komisji Europejskiej" - ocenił.

Zapewnił, że polskie władze będą stosować "wszelkie proceduralne środki", aby prywatyzacja stoczni odbyła się na zasadach rynkowych i z jak najlepszymi skutkami dla konkurencyjności, dla załóg i skarbu państwa.

"Wierzymy, że Komisja Europejska to ma na sercu, a nie interesy lobbystów czy inwestorów" - dodał Sikorski.

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec odwiedzili w sobotę miejscowość Loecknitz w powiecie Uecker-Randow, oddaloną o około 20 km od granicy z Polską. Uczestniczyli oni w uroczystości wręczenia świadectw maturalnych w Polsko-Niemieckim Gimnazjum i Liceum w Loecknitz, w którym 150 na 400 uczniów to Polacy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sikorski: stocznie i traktat to odrębne sprawy