Skotan: korekta prognoz jeśli resort finansów zmniejszy ulgę dla biodiesla

(Marek Druś)
opublikowano: 18-12-2006, 20:27

Skotan będzie musiał zweryfikować prognozy wyników na kolejne lata, jeżeli resort finansów wprowadzi w życie konsultowany obecnie projekt nowego rozporządzenia, które zakłada zmniejszenie ulgi akcyzowej dla biodiesla. Jeżeli zmaterializują się plany resortu finansów Skotan skupi się na sprzedaży eksportowej biopaliw - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele spółki.

Skotan będzie musiał zweryfikować prognozy wyników na kolejne lata, jeżeli resort finansów wprowadzi w życie konsultowany obecnie projekt nowego rozporządzenia, które zakłada zmniejszenie ulgi akcyzowej dla biodiesla. Jeżeli zmaterializują się plany resortu finansów Skotan skupi się na sprzedaży eksportowej biopaliw - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele spółki.

"Jeżeli propozycje ministerstwa wejdą w życie będzie to oznaczało, że ten biznes stanie się w Polsce mało opłacalny. Jeśli rozporządzenie zostanie wprowadzone w proponowanym kształcie, nasze prognozy będą musiały zostać zweryfikowane" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes Skotanu Jerzy Małyska.

Zgodnie z obecnymi przepisami, producenci biopaliw stosujący biokomponenty mogą w zależności od ilości biododatków korzystać z ulgi w podatku akcyzowym. Jeśli biododatków jest od 2 do 5 proc. ulga wynosi 1,5 zł od każdego litra biokomponentów dolanych do paliw, jeśli od 5 do 10 proc. 1,8 zł, powyżej 10 proc. biododatków ulga wynosi 2,2 zł.

Resort finansów konsultuje obecnie projekt nowego rozporządzenia, wprowadzającego zmniejszenie ulgi dla biodiesla z 2,2 zł do 1 zł.

Skotan, bazując na dotychczasowych regulacjach przyjął strategię zakładającą wybudowanie i uruchomienie w 2008 r. dwóch zakładów produkcji estrów metylowych. Przedstawiciele Skotanu poinformowali, że budowa nowych zakładów będzie kontynuowana, a w przypadku niepomyślnych zmian w przepisach, spółka zamiast na rynek polski, skieruje swoją produkcję do krajów Europy Zachodniej.

Przedstawiciele firmy uważają, że w ciągu najbliższych lat popyt za granicą będzie rósł. Jako potencjalny kierunek eksportu wskazują rynek niemiecki i skandynawski. Obecna prognoza Skotanu zakłada uzyskanie w 2007 r. zysku netto na poziomie 32,5 mln zł, a rok później 187,6 mln zł zysku netto.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane