Sobolewski: będziemy wskazywać spółkom, że historia Polski jest złożona

opublikowano: 15-03-2007, 15:05

Nie ma pewności, czy władze zagranicznych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie (GPW) będą musiały poddać się lustracji. GPW chce tłumaczyć potencjalnym debiutantom złożoność polskiej historii - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes GPW Ludwik Sobolewski.

"Na wszelki wypadek będziemy wskazywać, że historia Polski jest złożona i dość skomplikowana. Wydaje nam się, że tylko my mamy złożoną historię, ale wiele narodów też miało pogmatwane koleje losu, w związku z tym liczymy na zrozumienie po stronie właścicieli czy osób zarządzających" - podkreślił Sobolewski.

Ustawa lustracyjna, która w czwartek weszła w życie, dotyczy także firm z rynku finansowego i kapitałowego, kontrolowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Nie wiadomo, czy np. do zagranicznych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, które we władzach mają obcokrajowców, KNF musi wysyłać zawiadomienia o konieczności lustracji. KNF czeka na opinię w tej sprawie z Instytutu Pamięci Narodowej.

Pytany o pojawiające się w środowisku finansowym nieoficjalne wypowiedzi przedstawicieli zagranicznych inwestorów o tym, że nie widzą powodu, by poddawać się lustracji, Sobolewski powiedział, że jeszcze takich opinii nie słyszał.

Również zdaniem wicepremier, minister finansów Zyty Gilowskiej "zrozumienie w tej sprawie będzie dużo większe niż moglibyśmy tego się spodziewać". Przypomniała, że sama przechodziła procedurę lustracyjną, a jej zagraniczni rozmówcy "niespecjalnie się tym przejmują, niespecjalnie się gorszą."

Warszawska giełda chce stać się regionalnym centrum finansowym i miejscem notowań także dla większej liczby spółek spoza Polski.

W przypadku niezłożenia oświadczenia lustracyjnego przez osobę lustrowaną w wyznaczonym terminie, następuje obligatoryjna utrata funkcji publicznej.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane