Solidna zwyżka na Wall Street

opublikowano: 13-04-2016, 22:08

Środowa sesja przyniosła mocne wzrosty na amerykańskich giełdach. Były najmocniejsze od prawie miesiąca.

Stały za nimi przede wszystkim wyniki kwartalne niektórych amerykańskich spółek oraz dane o handlu zagranicznym Chin, dające nadzieję na poprawę kondycji drugiej na świecie pod względem wielkości gospodarki. Do zakupu udziałów przedstawicieli sektora finansowego zachęcały lepsze od zakładanych rezultaty wypracowane przez bank JPMorgan.  

NYSE, Wall Street
NYSE, Wall Street
Bloomberg

Z istotnych danych makro z USA jakie zostały opublikowane w środę warto przede wszystkim wymienić te o sprzedaży detalicznej, inflacji PPI oraz zapasach niesprzedanych towarów. W pierwszym z wymienionych przypadków mieliśmy do czynienia z nieoczekiwanym spadkiem w marcu o 0,3 proc. podczas gdy ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. Po wykluczeniu aut wskaźnik co prawda wzrósł o 0,2 proc., ale był to wynik również gorszy od konsensusu.

Ciągle niepokojące dane dotyczą presji inflacyjnej, a właściwie deflacyjnej. Indeks cen produkcji sprzedanej spadł bowiem w marcu o 0,1 proc. Oczekiwano wzrostu o 0,1 proc. W ujęciu bazowym PPI nie zmienił się.

W skali roku spadek cen produkcji wyniósł 0,1 proc., a w ujęciu bazowym wzrosły one w skali roku o 0,9 proc.

I na koniec dane o zapasach niesprzedanych towarów. W lutym spadły one o 0,1 proc. przy oczekiwanej dynamice -0,05 proc.

W trakcie sesji zaprezentowany został najnowszy raport Fed o gospodarce, tzw. Beżowa Księga. Władze monetarne potwierdziły kontynuację rozwoju w większości regionów, choć co najwyżej ma on umiarkowany charakter.  

Na finiszu sesji indeks blue chipów Dow Jones IA zyskiwał 1,06 proc. Wskaźnik S&P500 zwyżkował o 1,0 proc. zaś technologiczny Nasdaq rósł o 1,55 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane