Spadki w Londynie niechlubnym wyjątkiem na brytyjskim rynku mieszkaniowym

opublikowano: 16-04-2018, 07:44
aktualizacja: 16-04-2018, 07:46

Ceny domów w Londynie nadal spadają, przedłużając tendencję wskazującą na spadek o 2 proc. średniej wartości nieruchomości w stolicy Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku, wynika z danych Acadata.

Rynek brytyjski jest "mocno podzielony", ocenia firma badawcza w najnowszym raporcie podkreślając, że  wartości nieruchomości w Londynie spadły w lutym trzeci miesiąc z rzędu. Rosły jednak w innych regionach z wyjątkiem południowego-wschodu. Podobny obraz rynku jawi się z badań operatora strony internetowej Rightmove. Zgodnie z nimi, średnie ceny domów wzrosły w kwietniu do nowego rekordowego poziomu  305 732 funtów (1,473 mln zł), pomimo spadku w samym Londynie.

Zobacz więcej

Londyn, Oxford Street

Bloomberg

Kupujący domy mają do czynienia z najwyższymi jak do tej pory średnimi cenami  ofertowymi, a rosnąca presja cenowa staje się coraz silniejsza im dalej od Londynu - powiedział dyrektor Rightmove, Miles Shipside. 

Według Acadata, w przypadku sześciu regionów ustanowiono ostatnio nowe rekordy cen. Jednak samych transakcji było w lutym o 19 proc. mniej niż zwykle o tej porze roku, co można częściowo wytłumaczyć zmianami w opłatach skarbowych.

Ceny domów w całej Wielkiej Brytanii wzrosły w kwietniu zaledwie o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym i odnotowana dynamika była najniższa dla tego okresu od 2008 r., wynika z raportu Rightmove. W Londynie spadły one o 0,6 proc., gdzie średnia cena nieruchomość jest obecnie o ponad 10 tys. GBP niższa niż rok wcześniej

Szczególnie negatywny wpływ na londyński rynek mieszkaniowy ma niepewność zwiżana z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według raportu Acadata spadki nie koncentrują się już tylko na najdroższych obszarach stolicy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spadki w Londynie niechlubnym wyjątkiem na brytyjskim rynku mieszkaniowym