Spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Rosji nie jest przewidziane

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-01-2006, 14:52

Nie jest przewidziane dwustronne spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Rosji w czasie targów rolniczych "Zielony Tydzień" w Berlinie - nieoficjalnie dowiedziała się w piątek PAP w resorcie rolnictwa.

Nie jest przewidziane dwustronne spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Rosji w czasie targów rolniczych "Zielony Tydzień" w Berlinie - nieoficjalnie dowiedziała się w piątek PAP w resorcie rolnictwa.

Według uzyskanych informacji, do spotkania ma dojść podczas wydanego przez Rosję bankietu w ambasadzie rosyjskiej w Berlinie w piątek wieczorem. Minister Krzysztof Jurgiel i wiceminister Lech Różański otrzymali zaproszenie do wzięcia w nim udziału. Ministrowie będą także mieli możliwość spotkania m.in. podczas trwania XIII Forum Rolnego Wschód-Zachód w sobotę, na którym odbędzie się dyskusja panelowa dotycząca polityki ochrony konsumentów.

Informacji o spotkaniu ministrów rolnictwa obu krajów nie ma zarówno na stronach internetowych polskiego resortu rolnictwa, jak i rosyjskiego. Rosjanie podają oficjalny program wizyty ministra Aleksieja Gordiejewa, który nie przewiduje dwustronnego spotkania z ministrem Krzysztofem Jurgielem. Biuro prasowe polskiego resortu rolnictwa pytane w tej sprawie, poinformowało jedynie, że w sobotę zostanie wydany komunikat nt. pobytu ministra Jurgiela na targach "Zielony Tydzień".

10 listopada Rosja wprowadziła zakaz importu polskiego mięsa, a 14 listopada wstrzymała import produkcji roślinnej z Polski. W przypadku zakazu importu mięsa decyzję uzasadniono łamaniem przez stronę polską rosyjskich przepisów weterynaryjnych, a w przypadku importu produkcji roślinnej - naruszaniem wymogów fitosanitarnych.

W połowie grudnia 2005 r. w Moskwie odbyło się spotkanie ekspertów polskich i rosyjskich, na którym zostały przedstawione przez stronę polską propozycje dotyczące zaostrzenia kontroli fitosanitarnej i weterynaryjnej. W opinii Rosjan, propozycje te nie gwarantują w pełni bezpieczeństwa żywności wysyłanej do Rosji.

Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski wyjaśnił w piątek PAP, że Rosjanie przysłali kolejne postulaty dotyczące handlu towarami rolno-spożywczymi. Odpowiedź w tej sprawie została już przygotowana (obecnie trwa tłumaczenie tekstu) i w najbliższych dniach zostanie przekazana stronie rosyjskiej. 

Według szacunków resortu rolnictwa, straty, jakie ponoszą polscy eksporterzy produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, szacowane są na 27-28 mln dolarów miesięcznie. awy/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane