Czytasz dzięki

Sprzęt wojskowy przyszłości na konferencji Uzbrojenie'2015

  • Marek Mejssner
opublikowano: 09-06-2015, 07:00

Działo elektromagnetyczne typu Coilgun, zapalnik czasowy do granatów ręcznych, przeciwpociski do ochrony czołgów i bwp i nowa metoda nieniszczących badań defektoskopowych - to tylko niektóre projekty pokazane w czasie konferencji sprzętu i uzbrojenia Uzbrojenie'2015.

Sesja plenarna konferencji Uzbrojenie'2015
Zobacz więcej

Sesja plenarna konferencji Uzbrojenie'2015 M.Mejssner

W trakcie XX Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej UZbrojenie'2015, , pokazano niektóre z projektów badawczo-wdrożeniowych, realizowanych przez instytucje pozostające w gestii MON, lub współpracujące z resortem obrony.

Istotny i przyszłościowy jest projekt działa elektromagnetycznego typu Coilgun realizowany przez spółkę Dacpol sp. z o.o., Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia. Działo, przypominające technologicznie projekty amerykańskie opracowywane dla najnowszych niszczycieli typu "Zumwalt". Co ciekawe, istnieje drugi projekt działa elektromagnetycznego DELM , który chce realizować konsorcjum firm i instytucji działające pod nadzorem Wojskowej Akademii Technicznej, jednak projekt Dacpolu, NCBJ i WITU znajduje się juz w fazie prototypu.

Naukowcy z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia, opracowali z kolei elektroniczny zapalnik do granatów ręcznych, którzy zastąpiłby popularne do tej pory, a wywodzące się z lat 40. XX wieku zapalniki ze zwłoką 3,5 s. typu UZRGM. Jak twierdzi  jeden z autorów projektu, mgr inż. Ceazry Kwiecień, nowe zapalniki współpracować będą ze wszystkimi typami granatów obronnych i zaczepnych - zarówno najnowszymi jak i starszego typu RG-42 czy F-1. Na korpusie zapalnik został umieszczony pierścień nastawy, umożliwiający przy pomocy umieszczonego w korpusie zapalnika układu elektronicznego z baterią, zarówno ustawianie czasu wybuchu (3,5,10 i 20s) jak i zabezpieczenie przed eksplozją przypadkową, na skutek np. upuszczenia granatu po wyciągnięciu zawleczki. "zapalnik przechodziłby wtedy w stan uśpienia i wybuch nie mógłby nastąpić" - mówi Cezary Kwiecień.

Nowe inteligentne przeciwpociski, chroniące czołg lub bojowy wóz piechoty przez atakiem przy pomocy przeciwpancernych pocisków kierowanych opracował zespół z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii  Technicznej. Niewielkie przeciwpociski, wystrzeliwane z wyrzutni znajdującej się na wieży czołgu lub bwp osiągać będą prędkość 150 m/s. Napędzane paliwem stałym, mają zmieniać tor lotu kierowanych pocisków przeciwpancernych w ostatniej fazie około 20 m od ochranianego wozu. Będą one główną częścią systemu ochrony aktywnej wozów bojowych i czołgów.

Z kolei podwójne, zarówno wojskowe jak i cywilne zastosowanie będzie miał wynalazek naukowców z WITU i Politechniki Warszawskiej. Wykorzystując zjawisko Magnetycznej pamięci Metalu, stworzyli oni tani, przenośny system do defektoskopii, umożliwiający np. wykrywanie pęknięć zmęczeniowych, źle wykonanych spawów, przerwań, wytrąceń w próbkach  i całych fragmentach urządzeń lub konstrukcji. Diagnostyka taka umożliwi stwierdzenie np. czy dana konstrukcja nie ma wad ukrytych, które zagrażają jej spoistości. Jak powiedział jeden ze współautorów projektu, kpt. mgr inż. Krzysztof Nadulicz, jedne z badań testowych nastąpią w najbliższym czasie na wiadukcie PKP w okolicach Grodziska Mazowieckiego.

Konferencja Uzbrojenie'2015, która odbywa się w Jachrance pod Warszawą, będzie trwała od 8 do 11 czerwca. W jej trakcie zostanie zaprezentowanych ponad 100 projektów i realizowanych już wdrożeń z zakresu sprzętu wojskowego i technologii podwójnego, wojskowego i cywilnego zastosowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane