Struktury: więcej strat niż zysków

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 11-01-2012, 13:00

W 2011 r. rozliczono 415 lokat strukturyzowanych. Średni zysk to zaledwie 2,9 proc. w skali roku

Na 415 lokat, które przeanalizowaliśmy, ponad połowa dała od 0,1 proc. do 30,45 proc. zysku w skali roku. Jednocześnie lepszych wyników od standardowych depozytów nie osiągnęła nawet jedna trzecia (wg ostatnich danych NBP średnie oprocentowanie rocznych lokat bankowych wynosiło 4,2 proc.). Jednocześnie 150 lokat zakończyło się zwrotem kapitału, co wobec wciąż wysokiej inflacji oznacza realne straty, zwłaszcza jeśli czas ich trwania wynosił rok i dłużej. Trzeba też pamiętać, że nie wszystkie produkty dawały pełną ochronę kapitału, a to wobec pogarszającej się koniunktury niosło spore ryzyko. W ubiegłym roku na około 30 strukturach można było stracić od 1,67 proc. do 10 proc. w skali roku.

None
None

Gaz nie dał gazu

Najwyższe straty, bo 20-procentowe, przyniosły dwuletnie lokaty Błękitna Energia w formie polisy na życie i dożycie dystrybuowane przez Wealth Solutions. Produkt składał się z dwóch części: lokacyjnej (25 proc. kapitału) i inwestycyjnej (75 proc. kapitału). Część lokacyjna trwała trzy miesiące i miała formę depozytu z oprocentowaniem 10,125 proc. Część inwestycyjna trwała 2 lata i 5 miesięcy (lub 2 lata i 4 miesiące w zależności od wariantu) i była powiązana z notowaniami najbliższego kontraktu terminowego na gaz ziemny notowanego na giełdzie nowojorskiej. Gaz okazał się jedną z gorszych inwestycji surowcowych w ubiegłym roku. Na kontraktach można było stracić 36,2 proc. W porównaniu z zachowaniem się instrumentu bazowego struktury okazały się więc lepsze, choć niewielu ich posiadaczy pewnie to pocieszy — podobnie jak tych, którzy po dwóch lub trzech latach odebrali zainwestowane wcześniej pieniądze, które w tym czasie realnie traciły na wartości.

Nie zawsze Szybki Zysk

W skali roku nie do pobicia był Szybki Kurs na Zysk I z oferty Noble Banku, który był uzależniony od zmian indeksu WIG20. W ciągu dwóch lat dał 60,89 proc. zysku, czyli 30,45 proc. rocznie. Kluczem do sukcesu był termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji (wrzesień 2009-11 r.), ponieważ w trakcie jej trwania wskaźnik blue chipów wzrósł o 92,43 proc. Inne lokaty dwu- lub trzyletnie o podobnej budowie również przyniosły wysokie profity, choć były i takie,które wygenerowały straty. Strategia ta nie sprawdziła się w kolejnych odsłonach. Szybki Kurs na Zysk II w 1 subskrypcji przeprowadzanej w sierpniu 2009 r. uszczuplił kapitał inwestorów o 9,56 proc., w drugiej, która miała miejsce miesiąc później, o 15,14 proc., w trzeciej o 17,89 proc., a w kolejnych dwóch po 20 proc.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Humory rynku

Wyniki lokat powiązanych z indeksem pogarszały się z miesiąca na miesiąc. Wpływ na to miała przede wszystkim zmiana koniunktury giełdowej między marcem a sierpniem 2009 r. i moment subskrypcji (ponieważ kolejne produkty tworzone były przy znacznie wyższym poziomie indeksu) oraz spadki na giełdzie w drugiej połowie ubiegłego roku. Między czerwcem a końcem grudnia WIG20 stracił na wartości prawie 23,5 proc., co odbiło się również na wynikach innych produktów powiązanych z indeksem. Na blue chipach dało się najłatwiej zarobić, gdy lokaty zapadały najpóźniej w trzecim kwartale, choć były wyjątki, jak na przykład Defender z oferty NWAI, który (mimo że zapadał w grudniu) dał 17 proc. zysku. Była to jednak lokata trzyletnia, a więc zakładana przy niskim poziomie wskaźnika.

Najpierw metale, potem ropa

W pierwszej połowie roku duże zyski przynosiły produkty powiązane z notowaniami metali szlachetnych. Najbardziej zyskali na tym klienci Citi Handlowego, którzy zainwestowali trzy lata temu w Obligacje Strukturyzowane powiązane z cenami złota i platyny oparte na tzw. opcji autocall. Ich zysk całkowity wyniósł 58,2 proc., czyli 19,4 proc. rocznie. Obligacje były jednak dostępne tylko dla klientów segmentów Gold Sold Select, którzy byli w stanie zaryzykować 50 tys. zł. Dobre, choć nie tak spektakularne, wyniki miały inne „złote lokaty”. Czas Złota w BRE Banku, Złoty Środek w mBanku i Lokata Inwestycyjna 24 Karaty w MultiBanku zakończyły się po 20 proc. na plusie. W IV kwartale miejsce metali zajęła ropa. Najwyższe, bo 14-procentowe, zyski w skali roku dała db Gwarancja — Petro Bonus I. Drugie miejsce przypada temu samemu produktowi w drugiej odsłonie. Najsłabiej wypadły natomiast produkty, które zakładały umocnienie się złotego.

415 Tyle lokat strukturyzowanych wygasło w ubiegłym roku.

2,9% Średni zysk w skali roku struktur rozliczonych w 2011 roku.

30,45% Zysk z najlepszej lokaty w skali roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane