Czytasz dzięki

Tarcza 4.0 nie wymaga przestoju w firmie

opublikowano: 30-06-2020, 22:00

Po najnowszych zmianach więcej firm będzie mogło otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń — mówią eksperci KPMG.

Przepisy wprowadzone kolejną nowelą ustawy antykryzysowej (tzw. tarczą 4.0), dają firmom możliwość dofinansowania wynagrodzeń dla pracowników bez zmiany w zasadach ich zatrudnienia. Ponadto więcej pracodawców uzyska szanse na pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) — podkreślają eksperci firmy doradczej KPMG w Polsce.

Zwracają jednak uwagę, że niektóre rozwiązania budzą wątpliwości interpretacyjne. Dotychczasowe regulacje antykryzysowe przewidywały takie wsparcie tylko dla przedsiębiorców, u których obroty spadły w stopniu uprawniającym do pomocy z FGŚP i którzy jednocześnie z powodu powstałych trudności wprowadzili w swoich firmach przestój ekonomiczny albo obniżyli wymiar czasu pracy. U niektórych pracodawców potrzeby kadrowe lub polityka zatrudnienia uniemożliwiały jednak takie działania, a część obejmowała zmienionymi warunkami tylko wybranych pracowników. Tarczą 4.0 zniesiono wspomniane wymagania.

— Art. 15gg zawarty w nowelizacji daje szansę na uzyskanie dofinansowania wynagrodzeń bez zmian w warunkach pracy. Co istotne, pomoc przyznawana na podstawie zasad znanych do tej pory przysługuje tylko do końca września 2020 r. Co prawda brakuje w przepisach jednoznacznego ograniczenia czasowego w stosunku do znowelizowanych reguł, ale aby uniknąć odmiennej interpretacji i skorzystać ze wsparcia przez pełny okres trzech miesięcy, należałobyzłożyć wniosek o dofinansowanie najpóźniej w lipcu, czyli w tym miesiącu — mówi Wojciech Majkowski, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego zespołu ds. CIT w KPMG w Polsce.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Paweł Szala, ekspert z tego działu, chwali ustanowioną obecnie możliwość ubiegania się o dofinansowanie bez obniżania wymiaru czasu pracy lub wprowadzania przestoju ekonomicznego. Jednocześnie zwraca uwagę na inne nowe uprawnienia przedsiębiorców.

— To m.in. możliwość zawieszenia części obowiązków pracowniczych, ograniczenie wysokości odpraw i prawo polecenia pracownikowi wykorzystania urlopu — wymienia Paweł Szala.

Nie są jednak jasne wzajemne relacje zasad wcześniejszych i obecnych, które będą obowiązywać równolegle. Nie wiadomo np. czy firma może wystąpić o kolejne wsparcie na podstawie nowego przepisu w stosunku do tych pracowników, wobec których już korzystała z poprzednich rozwiązań pomocowych.

— Nie jest jasne, czy firmy nie będą zmuszone do przyjęcia kompromisowego stanowiska i uzyskania pomocy jedynie w zakresie wcześniej niewykorzystanego w całości trzymiesięcznego maksymalnego okresu wsparcia dotyczącego tych samych pracowników, z uwagi na konieczność przywrócenia pełnych mocy produkcyjnych i zrezygnowania z dalszej pomocy — wyjaśnia Łukasz Piwowarczyk, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Według niego istnieją argumenty przemawiające za dopuszczalnością złożenia wniosku o wsparcie zgodne z tarczą 4.0 na kolejne trzy miesiące w stosunku do pracowników, dla których wcześniej uzyskano pomoc według poprzednich reguł. Jednak bez urzędowej wykładni wątpliwości nie zostaną rozstrzygnięte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane