TNS: UE za USA i Japonią

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-11-2005, 18:24

Aż 39 proc. mieszkańców Unii Europejskiej i 48 proc. Polaków uważa, że gospodarka europejska osiąga gorsze wyniki niż gospodarka USA - wynika z opublikowanego we wtorek badania Eurobarometr, przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social, do której należy TNS OBOP.

Aż 39 proc. mieszkańców Unii Europejskiej i 48 proc. Polaków uważa, że gospodarka europejska osiąga gorsze wyniki niż gospodarka USA - wynika z opublikowanego we wtorek badania Eurobarometr, przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez TNS Opinion & Social, do której należy TNS OBOP.

    Podobna do oceny gospodarki amerykańskiej jest ocena możliwości gospodarki japońskiej - 45 proc. Europejczyków twierdzi, iż ma ona dynamiczniej rozwijającą się gospodarkę niż unijna. Tylko co piąty Europejczyk uważa, że gospodarka europejska radzi sobie lepiej niż amerykańska czy japońska.

    Obywatele UE mają dość sceptyczny pogląd na wzrost ekonomiczny Chin - 38 proc. ankietowanych Europejczyków uważa, iż ekonomika europejska radzi sobie lepiej niż chińska. Jak napisano w komentarzu do badania, jedynie respondenci z Wielkiej Brytanii, krajów Beneluksu, Francji i Włoch twierdzą, iż gospodarka chińskaodznacza się większą dynamiką niż unijna.

    W sondażu TNS nie lepszą ocenę uzyskała też gospodarka Indii. Aż 59 proc. badanych obywateli UE stwierdziło, że kraj ten gorzej radzi sobie gospodarczo niż państwa Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania było 15 proc. badanych.

    W sondażu TNS Europejczycy wyżej ocenili jakość życia w Europie niż w USA (46 proc. twierdzi, iż w Europie żyje się lepiej) czy Japonii (44 proc.). Jednak w krajach "nowej" Unii tylko 23 proc. uważa, że w Europie żyje się lepiej niż w USA. Lepszy standard życia w UE niż w USA dostrzegło tylko 17 proc. Polaków, a aż 60 proc. uważa, iż w Stanach Zjednoczonych żyje się lepiej.

    Podobnie z Japonią - o ile mieszkańcy "starej" Europy uważają, że w UE żyje się lepiej niż w tym kraju (48 proc.), to w nowych państwach UE przekonanych o tym jest tylko 25 proc.

    Obywatele "starej" i "nowej" Unii są za to pewni, że żyje się w niej lepiej niż w Indiach czy Chinach. Jeśli chodzi o ten ostatni kraj, to przekonanych, że w UE żyje się lepiej, jest 71 proc. w "starej" Unii i 64 proc. w "nowej". Pewność, że w Unii jest lepiej niż w Indiach ma 76 proc. obywateli "starej" Unii i 68 proc. obywateli państw "nowych" w UE

    Badaniem, przeprowadzonym w terminie 9 maja - 14 czerwca 2005 r., objęto 30 348 osób z 25 krajów UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane