„To pomoże rublowi jak umarłemu kadzidło” (WYKRES DNIA)

Nawet znacząca podwyżka stóp na grudniowym posiedzeniu Banku Rosji nie wystarczy, by zatrzymać załamanie notowań rubla, przewiduje Danske Bank.

Notowania rubla (linia żółta) na tle notowań ropy brent (linia biała) w ciągu ostatnich 12 miesięcy, sprowadzone do wspólnej wartości początkowej
Zobacz więcej

Notowania rubla (linia żółta) na tle notowań ropy brent (linia biała) w ciągu ostatnich 12 miesięcy, sprowadzone do wspólnej wartości początkowej Bloomberg

Na kończącym się w środę posiedzeniu rosyjskie władze monetarne podniosą stopy procentowe o 50 punktów bazowych, przewidują ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberg, a część traderów spodziewa się podwyżki o nawet 300 punktów bazowych. Jednak według Danske Banku nawet zdecydowane działania Banku Rosji nie będą jednak wystarczające, aby zatrzymać załamanie kursu rosyjskiej waluty, której notowania w środę ponownie zbliżyły się do historycznego dołka. Wszystko dlatego, że notowania rubla podążają krok w krok za notowaniami ropy brent, które w środę ponownie zeszły poniżej pułapu 66 USD za baryłkę.

- Każda dalsza podwyżka stóp będzie miała destrukcyjny wpływ na gospodarkę, jednak nie będzie miała szans ograniczyć inflacji, czy przeceny waluty. Notowania rubla zależą wyłącznie od cen ropy i byłoby szaleństwem obstawiać wbrew spadającym cenom tego surowca – komentował Władymir Miklaszewski, strateg Danske Banku.

Od początku roku notowania rubla wobec dolara załamały się o 39 proc., podążając za 39-procentową przeceną ropy, nawet pomimo podwyższenia stóp procentowych o 400 punktów bazowych.

Notowania rubla (linia żółta) na tle notowań ropy brent (linia biała) w ciągu ostatnich 12 miesięcy, sprowadzone do wspólnej wartości początkowej. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu