Topilin: w Rosji nie ma biednych emerytów

opublikowano: 28-04-2016, 09:29

Minister pracy Maksym Topilin oświadczył, że w Rosji nie ma  biednych emerytów.

- Jak wiecie, u nas nie ma biednych emerytów. Wszyscy emeryci dostają dodatkowe pieniądze powyżej kwoty minimum egzystencji – powiedział Topilin agencji TASS.

Bloomberg

W Rosji obecnie minimum egzystencji wynosi 9452 ruble (560 zł).

Topilin powiedział, że w Rosji biedni, to przeważnie osoby w wieku produkcyjnym, a także rodziny z dziećmi. Dlatego jego resort zdecydował, aby nie podwyższać emerytur, a zamiast tego skoncentrować się na potencjalnym podwyższeniu płacy minimalnej.

Wypowiedź ministra pracy jest reakcją na doniesienia o trudnościach emerytów z Nowosybirska z uzyskaniem świadczeń w styczniu z powodu braku odpowiednich środków finansowych. Na drzwiach poczty miała pojawić się informacja o wstrzymaniu wypłat „dopóki nie pojawią się znów pieniądze”.

Według urzędu statystycznego, w 2015 roku były w Rosji 19,2 mln ludzi ubogich, najwięcej od 10 lat. Bank Światowy szacuje, że ich liczba wzrośnie w tym roku do 21 mln, co spowoduje wzrost stopy ubóstwa do 14,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane