Tusk o konferencji Wałęsy, Kwaśniewskiego i Olechowskiego

opublikowano: 17-05-2007, 18:06

Zdaniem przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, jeśli byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz Andrzej Olechowski nie chcą budować partii, to ich czwartkowe spotkanie jest nie szkodliwe.

"Jeśli jest tak, jak mówią Wałęsa i Olechowski, że nie są zainteresowani tworzeniem z Aleksandrem Kwaśniewskim partii, to taka działalność nie jest szkodliwa" - powiedział na konferencji prasowej w Poznaniu Tusk. Jak dodał, nie boi się, że powstanie wspólne ugrupowanie, którego liderami byliby byli prezydenci.

"Gdyby powstała partia, gdzie liderami byliby Kwaśniewski i Wałęsa, to chyba nie ma Polaka, który by głosował na taki mix. Szacunek wobec Lecha Wałęsy nakazuje, że jeżeli 120 razy powtarza, że nie chce z Aleksandrem Kwaśniewskim zakładać partii, to powinniśmy mu wierzyć" - podkreślił Tusk.

B. prezydent Aleksander Kwaśniewski podkreślił w swoim wystąpieniu podczas czwartkowej konferencji poświęconej europejskim standardom demokratycznym, że nie powstaje nowa partia. Zaznaczył, że "dzisiaj" nie powstaje także nowy ruch.

Tusk dodał, że z punktu widzenia międzynarodowych interesów Polski dobrze byłoby, gdyby byli prezydenci umieli z obecnym prezydentem znaleźć wspólny język w sprawie pozycji naszego kraju Unii Europejskiej w sprawie zapisów Traktatu Konstytucyjnego UE.

"Taka praktyka jest znana w wielu krajach świata zachodniego, gdzie byli prezydenci są angażowani do takich misji dobrej woli " - zauważył Tusk.

Pytany o sponsorowanie fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego przez ukraińskiego oligarchę Wiktora Pinczuka, Tusk powiedział, że nie chciałby korzystać z pierwszej lepszej okazji, żeby "tłuc pałką po głowie" wracającego do polityki byłego prezydenta. Ale, ocenił, w przyszłości powinien on być bardziej roztropny w przyjmowaniu pieniędzy od sponsorów.

"Polskiej demokracji za ukraińskie pieniądze nie zbudujemy (...) Debata o prawach człowieka i o polskiej demokracji nie może być prowadzona w dwuznacznej atmosferze i za pieniądze ukraińskiego przedsiębiorcy" - powiedział Tusk.

Przewodniczący PO przyjechał do Poznania na konferencje programową tej paRtii poświęconą polskiej polityce zagranicznej. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Tusk o konferencji Wałęsy, Kwaśniewskiego i Olechowskiego