Czytasz dzięki

Tusk o możliwości rozpisania referendum w sprawie euro w Polsce

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-09-2005, 17:35

Kandydat na prezydenta Donald Tusk nie wykluczył w czwartek, że w Polsce zostanie przeprowadzono referendum w sprawie terminu wprowadzenia euro, jeśli nie zdoła go uzgodnić przyszła koalicja.

Kandydat na prezydenta Donald Tusk nie wykluczył w czwartek, że w Polsce zostanie przeprowadzono referendum w sprawie terminu wprowadzenia euro, jeśli nie zdoła go uzgodnić przyszła koalicja.

    W wywiadzie dla agencji Reutera lider Platformy Obywatelskiej poparł członkostwo Turcji w Unii Europejskiej. Opowiedział się też za pozostaniem Leszka Balcerowicza na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego na drugą kadencję, gdy pierwsza skończy się w 2007 roku.

    Tusk powiedział, że jest zwolennikiem jak najszybszego wprowadzenia euro, ale dostosowanie się do wymaganych kryteriów jest ważniejsze niż termin. Ocenił, że korzyści z przynależności do strefy euro przeważą nad ewentualnymi niedogodnościami.

    "Realny, pozytywny efekt osiąga się przez spełnienie kryteriów euro. Wejście do strefy euro ma być wynikiem, a nie celem naszych wysiłków" - podkreślił. "Nie wykluczam referendum w tej sprawie, zwłaszcza jeśli okaże się, że główne siły polityczne nie będą w stanie się porozumieć" - dodał.

    Wypowiadał się uspokajająco na temat różnic między jego partią oraz PiS, który wyraża wątpliwości, czy przyjęcie euro w tej dekadzie jest pożądane i możliwe.

    "Gdyby sprawa terminu przystąpienia do strefy euro była głównym dzielącym nas problemem, byłbym bardzo optymistyczny" - zaznaczył.

    Zapytany, czy jako prezydent mianowałby Balcerowicza na drugą kadencję w NPB, odparł: "Wiem, jakie kontrowersje budzi profesor Balcerowicz w opinii publicznej. Lecz wiem również, że jeśli jest ktoś, komu Polacy powierzyliby swoje pieniądze, to jest nim właśnie Balcerowicz".

    Opowiadając się za wejściem Turcji do UE, lider PO ocenił, że w długofalowej perspektywie wzmocni to bezpieczeństwo europejskie.

    "Powinniśmy być zwolennikami pełnego członkostwa Turcji w UE. To leży w naszym interesie i w interesie UE. Turcja może być albo w Europie, albo przeciwko Europie. To jest zasadnicza kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa" - wskazał. 

    Wyjaśnił, że doświadczenia historyczne sprawiają, iż bezpieczeństwo ma ogromne znaczenie dla Polaków. Stąd też traktowanie USA jako głównego sojusznika. "Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem i sojusznikiem, jedynym prawdziwym gwarantem bezpieczeństwa Polski" - podkreślił Tusk w wywiadzie dla agencji Reutera.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane