Twórcy Pelionu już nie chcą giełdy

opublikowano: 13-03-2017, 17:51
aktualizacja: 13-03-2017, 17:52

Prezes i wiceprezes grupy farmaceutycznej zastawili swoje akcje, żeby zdobyć kredyt na skupienie pozostałych papierów

19 lat na giełdzie - i wystarczy. Jacek Szwajcowski i Zygmunt Molenda, założyciele grupy Pelion, zaczynali hurtowo handlować lekami w 1990 r. Osiem lat później wprowadzili spółkę na giełdę, wówczas jeszcze pod nazwą Medicines. Potem zmienili nazwę na Polska Grupa Farmaceutyczna i rozpoczęli przejmowanie firm z branży. Już w 2001 r. PGF została wybrana giełdową spółką roku w plebiscycie „PB". W kolejnych latach rozszerzyła działalność m.in. o hurt szpitalny i detaliczną sprzedaż leków w aptekach Dbam o Zdrowie. W 2011 r. zmieniła nazwę na obecną.

Akcja i reakcja
Teraz przychodzi czas na pożegnanie z rynkiem – założyciele spółki, pełniący funkcje prezesa i wiceprezesa, postanowili ogłosić wezwanie. Dają 52,33 zł za akcję, czyli zaledwie o grosz więcej, niż wynosi średnia ważona notowań z sześciu ostatnich miesięcy i niewiele powyżej średniej z ostatnich trzech miesięcy. Zapisy mają być przyjmowane od 31 marca.

Kurs Pelionu podczas poniedziałkowej sesji mocno zareagował - w ciągu godziny od komunikatów o zamiarach członków zarządu (a jeszcze przed podaniem ceny w wezwaniu) skoczył o prawie 10 proc. Na zamknięciu rynek wyceniał grupę na ponad 600 mln zł.

Nic tylko brać
Prezes i wiceprezes posiadają uprzywilejowane akcje imienne, do tego powyżej progu w akcjonariacie Pelionu jest kontrolowana przez nich spółka Korporacja Inwestycyjna Polskiej Farmacji (KIPF), w której Jacek Szwajcowski ma dwie trzecie udziałów. Założyciele Pelionu pośrednio i bezpośrednio mają 25,77 proc. akcji, dających 54,13 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Duża część tych papierów jest zastawem pod zaciągnięte właśnie kredyty, z których pieniądze mają pójść na sfinansowanie wezwania.

W akcjonariacie Pelionu duże pakiety mają dwa otwarte fundusze emerytalne: Aviva (13,44 proc.) i NN (9,95 proc. akcji).

- Z punktu widzenia głównych akcjonariuszy ogłoszenie wezwania w tym momencie jest racjonalnym ruchem. Pelion jest wyraźnie niedowartościowany na GPW – stąd rekomendacja „kupuj” - i można go po prostu tanio spróbować zdjąć z giełdy. Wstępne wyniki finansowe grupy za ubiegły rok nie wyglądają może bardzo dobrze, ale z pewnością nie odzwierciedlają potencjału tej spółki - ocenia Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ.

Pelion jeszcze w niedzielę podał wstępne, szacunkowe wyniki za ubiegły rok. Miał w tym czasie 9,18 mld zł przychodów, czyli 8,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk ze sprzedaży wzrósł 0 7,4 proc., do 1,06 mld zł. Na pozostałych poziomach jednak spadał - zysk operacyjny był o ponad połowę niższy niż rok wcześniej i sięgnął 72,6 mln zł, a zysk netto wyniósł zaledwie 9,5 mln zł, czyli niemal dziesięciokrotnie mniej.

Jest ruch
Pelion, który jest też głównym akcjonariuszem notowanej na NewConnect Pharmeny (produkcja kosmetyków), poinformował również w poniedziałek o rozpoczęciu w grudniu ubiegłego roku negocjacji w sprawie pozyskania inwestora strategicznego dla innej spółki zależnej - Eubico, wytwarzającej m.in. produkty lecznicze i suplementy diety.

Przypomnijmy, że z GPW żegna się już inny hurtownik farmaceutyczny – w ubiegłym roku przeprowadzono wezwanie, a w ubiegłym tygodniu przymusowy wykup akcji Farmacolu. Stoi za nim założyciel spółki Andrzej Olszewski.
 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane