Udany kwartał dla akcji i surowców

opublikowano: 31-03-2019, 22:00

Po korekcie w IV kwartale 2018 r. indeksy większości giełd odbiły. Wśród maruderów znalazła się niestety GPW

WALUTY

W złym gronie

Złoty znalazł się wśród pięciu walut, które w pierwszym kwartale najmocniej osłabły względem dolara. Od początku roku kurs USD/PLN wzrósł o 8 groszy (2,3 proc.) do 3,83 zł i znalazł się na poziomie najwyższym od kwietnia 2017 r. Tyle samo na wartości straciła czeska korona, o 2 pkt proc. więcej korona szwedzka. Tamtejszy Riksbank w grudniu 2018 r. niespodziewanie podniósł stopy procentowe (zrobił to pierwszy raz od siedmiu lat), ale spadek inflacji na początku roku wzbudził wątpliwości, czy koszt pieniądza — tak jak zapowiada bank centralny — zostanie jeszcze w tym roku podniesiony. W pierwszym kwartale do dolara mocno straciły waluty pogrążonej w chaosie Turcji oraz peso argentyńskie, któremu szkodzi wyższa od oczekiwań inflacja. Wśród najlepszych walut znalazły się m.in. rubel (konsekwencja wzrostu cen ropy) i funt, mimo wciąż niewyjaśnionej sprawy brexitu.

AKCJE POLSKIE

Z nowym roku

Akcje Getinu Holding i Idea Banku należały do najgorszych w 2018 r. Z nowym rokiem inwestorzy rzucili się jednak do kupowania przecenionych walorów. Getinowi Holding pomogło scalenie akcji, co pozwoliło pozbyć się kłopotliwego miana „groszówki”. Po dwóch latach spadków odbił kurs Eko Exportu, choć ze spółki nie dotarły żadne informacje, które mogłyby stać się impulsem dla strony popytowej. Inwestorzy chętnie kupowali też akcje OT Logistics, spółki, którą przygniotło zadłużenie, ale która porozumiała się z wierzycielami.

Wśród spółek, które zaliczyły największą przecenę, znalazła się Comperia. Na początku roku z funkcji prezesa zrezygnował Grzegorz Długosz nie podał przyczyn), a wyniki za miniiny rok były fatalne — strata netto podwoiła się do 7,5 mln zł. Sporym spadkiem kwartał zakończyło PMPG. Notowaniomzaszkodziło aresztowanie prezesa Michała L. Chodzi o sprawę niezwiązaną ze spółką.

INDEKSY GPW

Misie znów w cenie

WIG urósł w pierwszym kwartale o skromne 3,4 proc., a WIG20 zyskał zaledwie 1,5 proc. Bilans otwarcia roku nie jest więc imponujący, ale w odróżnieniu od poprzednich kwartałów na tle największych spółek pozytywnie wyróżniały się średnie i mniejsze. mWIG40 zyskał 6,2 proc., a sWIG80 urósł o ponad 12 proc. W 2018 r. indeks małych spółek stracił 28 proc.

W pierwszym kwartale spośród subindeksów najmocniejszy wzrost zanotował WIG-Chemia, który za sprawą odbicia kursów Grupy Azoty i Ciechu (te akcje po rozczarowujących wynikach dosięgła jednak korekta) urósł o 24 proc. Solidarnie po ponad 14 proc. zyskały WIG-Nieruchomości i WIG- -Budownictwo. W tym ostatnim indeksie wiele spółek zanotowało kilkudziesięcioprocentową zwyżkę.

Słabo na początku roku radziły sobie natomiast banki, spółki energetyczne i paliwowe. WIG- Paliwa spadł o 8,4 proc. wskutek przeceny akcji Orlenu, PGNiG i Grupy Lotos.

TOWARY

Dobre paliwo

To był kwartał, który należał do ropy i pochodnych. Najmocniej, bo o ponad 44 proc., urosły kontrakty na benzynę. To konsekwencja powodzi na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych, które drastycznie ograniczyły produkcję i transport paliw. W marcu wykorzystanie mocy w tamtejszych rafineriach spadło poniżej 90 proc. Mocno na wartości zyskała też ropa, dla której był to najlepszy kwartał od 17 lat. Wszystko przez ograniczenia produkcji przez państwa OPEC, które zdecydowały się na to ze względu na nadwyżkę surowca na rynku. Wśród metali przemysłowych ponad 20-procentową zwyżkę zanotował nikiel. Cena miedzi urosła o 6,5 proc., odrabiając część strat z 2018 r. O 13 proc. podrożał pallad, najlepszy surowiec 2018 r., który w ostatnich dniach kwartału zaliczył jednak głęboką korektę. Najgorszymi surowcami pierwszego kwartału były pszenica i gaz. Srebro potaniało o 3,2 proc., cena złota w dolarze urosła natomiast o 1,3 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

INDEKSY NA ŚWIECIE

Mocne odbicie

Zagraniczni inwestorzy wrócili w pierwszym kwartale do chińskich akcji. Indeks Shanghai Composite urósł o 27 proc., wymazując mniej więcej połowę spadków z ubiegłego roku. Na chińskim parkiecie był to najlepszy kwartał od 2014 r. Do zakupów zachęcały dobre wyniki chińskich spółek i oczekiwania, że Fed nie będzie już podnosić stóp procentowych. Niektórzy analitycy traktują to jako typowe „relief rally”, czyli rajd, który następuje po okresie długich i głębokich spadków, przypominając, że rozmowy w sprawie porozumienia handlowego z USA wciąż nie zostały zakończone, a dynamika PKB w najważniejszych gospodarkach słabnie. Nie przeszkadza to jednak w tym, by akcje kupowano chętnie także na innych rynkach. Po korekcie w IV kwartale 2018 r. S&P500 zyskał w I kw. 2019 r. 12,87 proc., DAX urósł o 8,8 proc., a japoński Nikkei zyskał 6 proc. Spośród indeksów europejskich najlepiej wypadł grecki Athex, który zyskał 14,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu