USA: 33 proc. PKB Afganistanu pochodzi z produkcji i handlu opium

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2006, 11:15

Jedna trzecia produktu krajowego brutto Afganistanu pochodzi z produkcji i handlu opium - poinformował amerykański Departament Stanu w oficjalnym dokumencie.

Jedna trzecia produktu krajowego brutto Afganistanu pochodzi z produkcji i handlu opium - poinformował amerykański Departament Stanu w oficjalnym dokumencie.

"Olbrzymie rozmiary handlu narkotykami w Afganistanie poważnie nadwerężają wysiłki zmierzające do odbudowy gospodarki tego kraju oraz utworzenia demokratycznego i silnego rządu, a także zagrażają stabilności regionu" południowej Azji - głosi dokument.

Raz do roku Departament Stanu informuje Kongres o stanie walki z handlem narkotykami i współpracy innych państw z USA w tej dziedzinie. Dokument ten jest jednym z elementów, na podstawie których USA we wrześniu opracują informację o międzynarodowej walce z handlem narkotykami. Będzie ona miała wpływ miedzy innymi na amerykańską pomoc gospodarczą i wojskową dla innych państw.

Departament Stanu zauważa jednak, że w 2005 r. "są powody do ostrożnego optymizmu", jeśli chodzi o produkcję i handel narkotykami w Afganistanie. "Liczba hektarów upraw maku spadła o 48 proc.", choć "produkcja opium spadła tylko o 10 proc. z powodu bardzo obfitych plonów" - napisano w dokumencie.

"Afganistan produkuje prawie 90 proc. światowego maku na opiaty i jest największym producentem heroiny" - zauważa Departament Stanu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w roku podatkowym, który zakończył się 21 marca 2005, PKB Afganistanu wyniósł około 5,9 mld dolarów. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości informuje, że w tym samym czasie kraj uzyskał z opium 2,8 mld dolarów.

Obalony w październiku 2001 roku reżim talibów przez dłuższy czas utrzymywał ścisłą kontrolę nad uprawami maku i produkcją opium w Afganistanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane