USA: liczba ofert pracy nadal bliska rekordu

opublikowano: 10-06-2019, 20:22

Liczba ofert miejsc pracy w USA pozostała w kwietniu blisko rekordowego poziomu sygnalizując, utrzymywanie się popytu na pracowników. Zaprezentowane w zeszłym tygodniu dane wskazują jednak na schłodzenie tendencji w segmencie zatrudnienia rodząc obawy, że gospodarka zwalnia.

Liczba stanowisk oczekujących na obsadzenie spadła o 25 tys. w kwietniu do 7,45 mln, wynika z danych zaprezentowanych przez Departament Pracy w ramach sondażu zwanego JOLTS.

Wskaźnik rezygnacji wynosił 2,3 proc., co odpowiada najwyższemu poziomowi ekspansji gospodarczej i sugeruje, że pracownicy mogą być pewni swojej zdolności do znalezienia pracy.

Łączna liczba wolnych miejsc pracy przekroczyła liczbę bezrobotnych Amerykanów o 1,63 mln, co jest rekordem w danych od 2000 r. 

Opublikowane w piątek dane z Departamentu Pracy pokazały, że amerykańscy pracodawcy w maju dodali jedynie 75 tys. miejsc pracy, najmniej w ciągu trzech miesięcy, po zrewidowanej w dół, choć nadal silnej wartości 224 tys. w kwietniu. Średni czteromiesięczny przyrost był najwolniejszy od 2012 r., co sugeruje, że rynek pracy wykazuje oznaki napięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu