Via sprzedaje tanie pecety

Marcin Złoch
opublikowano: 14-09-2005, 00:00

Tajwański producent komputerowych komponentów zamierza sprzedawać zestawy komputerowe za mniej niż tysiąc złotych.

Według analiz Via Technologies z komputerów osobistych korzysta na świecie blisko 670 milionów osób. W 2010 r. liczba ta ma wzrosnąć do miliarda. Motorem wzrostu mają okazać się najtańsze pecety kupowane w krajach rozwijających się, do których tajwański producent chipsetów i procesorów zalicza Chiny, Indie, Brazylię i Rosję. Niskobudżetowe komputery mają być wykorzystywane jako maszyny domowe, zamiennik firmowych terminali lub w informatyzacji szkół i osób starszych.

— Mimo że przez ostatnie 15 lat ceny sprzętu komputerowego obniżyły się w wartościach bezwzględnych, nadal blisko 90 proc. światowej populacji nie ma dostępu do internetu — przekonuje Michał Lisiecki odpowiedzialny za marketing Via Technologies w Europie Środkowej i Wschodniej.

Aby zmienić tę sytuację, Via zaangażowała się w program Via pc-1 Empowered Connectivity Initiative. Polega on m.in. na skonstruowaniu tanich komputerów.

Za 250-300 USD?

Via pokazała dwa modele tanich komputerów. Urządzenia nazwano iDOT Explora 1000 i 1500. Maszyny są oparte na tajwańskim procesorze na stałe zintegrowanym z płytą główną, podobnie zresztą jak karta graficzna i dźwiękowa. Słabsza wersja z procesorem mającym stanowić ekwiwalent intelowskiego procesora o prędkości 1 MHz, 128 MB pamięci operacyjnej, 40-GB dyskiem twardym, napędem CD-ROM, klawiaturą, myszką i 15-calowym monitorem ma kosztować poniżej 250 USD. Oznacza to cenę w granicach 900 zł brutto. Droższa, wydajniejsza konfiguracja, ma kosztować około 300 USD. W Polsce, zdaniem przedstawiciela tajwańskiego producenta, komputery Via mogłyby posłużyć do zinformatyzowania szkół podstawowych.

Ambitne plany

— W Polsce udałoby nam się sprzedać około 30 tys. sztuk komputerów w pierwszym roku działalności. Prowadzimy rozmowy z dwiema firmami — prognozuje Michał Lisiecki.

Prawdopodobnie są to NTT System i DTK Computer Polska.

Obecna inicjatywa nie jest niczym nowym w ofercie Via. To kolejna odsłona pomysłu sprzed czterech lat. Michał Lisiecki na początku 2001 r. zaprezentował rodzinę tanich procesorów. Nie ukrywał, że ustępują one układom Intela i AMD, ale zaletą opartych na nich kompletnych komputerów miała być dużo niższa cena.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Via sprzedaje tanie pecety