VTB nie pożycza już pieniędzy Deripasce

opublikowano: 23-05-2018, 12:45
aktualizacja: 23-05-2018, 12:47

VTB, drugi co do wielkości bank w Rosji, przestał udzielać kredytów rosyjskiemu potentatowi sektora metalowego, Olegowi Deripasce, który znalazł się na "czarnej liście" amerykańskiego rządu, donosi Reuters.

W zeszłym miesiącu Waszyngton nałożył sankcje na niektóre z największych rosyjskich firm i biznesmenów, w tym na Deripaskę i jego imperium aluminiowe, w odpowiedzi na domniemane mieszanie się Moskwy w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i inne kontrowersyjne działania.

VTB Bank
Wyświetl galerię [1/2]

VTB Bank Reuters/Forum

Nie pożyczamy Deripasce żadnych nowych pieniędzy, nie prowadzimy z nim żadnych operacji - powiedział Andriej Kostin, szef VTB, dodając, że bank czekał z decyzją, na to jakie będą kolejne kroki Departamentu Skarbu USA.

Mamy nadzieję, że problem zostanie rozwiązany, ponieważ jesteśmy dla niego dużym wierzycielem - powiedział Kostin.

Prezes wyjaśnił, że interesy z instytucjami, które w najnowszym rozdaniu zostały objęte sankcjami, stanowi mniej niż 2 proc. aktywów banku i co prawda będzie to miało pewien wpływ na wyniki VTB, ale w tej chwili nie stanowi to dla wielkiego problemu.

Departament Skarbu USA powiedział we wtorek, że przedłuży termin, w którym klienci amerykańscy będą musieli przestrzegać sankcji nałozonych na GAZ, firmę Deripaski, producenta samochodów, dając im czas do 23 października zamiast 5 czerwca na likwidację operacji i umów z tą firmą.

Waszyngton wcześniej zaoferował podobne rozszerzenie w przypadku producenta aluminium Rural, w którym Deripaska ma 48 procent udziałów.     

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu