Czytasz dzięki

W rok kurs spadł o 77 proc. Zamiast 4 mln zł zysku jest 12 mln straty

opublikowano: 23-08-2018, 07:25

Unimot przedstawił wyniki za II kwartał 2018 r. Strata netto wyniosła w tym okresie 12,5 mln zł, wobec 4,2 mln zł zysku przed rokiem.

EBITDA, której szacunkową wartość podano kilka dni temu, również jest ujemna i wyniosła -8,3 mln zł, wobec 7,6 mln zł zysku przed rokiem. Przychody zwiększyły się o 11 proc. do 843,9 mln zł.

Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

W całym I półroczu przychody wyniosły 1,52 mld zł (+5,6 proc. r/r), a strata EBITDA 7,5 mln zł. 

Jak zaznaczono, istotny wpływ na wyniki grupy miała niższa wycena zapasu obowiązkowego oleju napędowego, przesunięcie kosztów związane z NCW             i zapasem obowiązkowym oraz rezerwy. EBITDA skorygowana o wpływ tych czynników wyniosła w I półroczu 10,1 mln zł wobec 14,1 mln zł EBITDA skorygowanej za I półrocze 2017 r.

W samym drugim kwartale wynik EBITDA po skorygowaniu wyniósł natomiast 1,6 mln zł wobec 1,9 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.  

- Utrzymujące się w pierwszej połowie bieżącego roku niskie marże, niepokrywające znacznie wyższych niż w poprzednich okresach kosztów realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego, koszty utrzymania zapasów obowiązkowych, a także wyjątkowo niesprzyjające otoczenie rynkowe wpłynęły na to, iż Grupa Unimot zakończyła I półrocze słabszym niż w 2017 r. wynikiem finansowym - mówi Adam Sikorski, który jest głównym akcjonariuszem i przejął właśnie stery w spółce, zostając prezesem. 

 

Adam Sikorski spodziewa się poprawy wyników w segmencie hurtowego obrotu olejem napędowym w III i IV kwartale.  W rupie trwa proces optymalizacji kosztów operacyjnych, mający na celu osiągnięcie bardziej konkurencyjnej pozycji na rynku. Zgodnie z decyzją zarządu, do końca bieżącego roku koszty te mają być obniżone o ok. 9,5 proc. Ponadto UNIMOT planuje zintensyfikować działalność w segmencie detalicznej sprzedaży paliw (200 stacji paliw w sieci AVIA do 2023 r.), zbudować nowe źródło zysków w postaci produktów pozapaliwowych, dostępnych na stacjach AVIA, podwoić sprzedaż gazu LPG,a także rozwinąć atrakcyjne obszary biznesowe w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane