W Szwecji stopy bez zmian, Riksbank deklaruje utrzymanie luźnej polityki

Tadeusz Stasiuk, Reuters
opublikowano: 21-09-2021, 13:58

Szwedzki bank centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych, nie dokonał też korekty swojej polityki monetarnej. Riksbank twierdzi, że nie ma pośpiechu w zaostrzaniu polityki, sugerując, że pieniądz pozostanie tani jeszcze przez długi czas.

Siedziba szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) w Sztokholmie
Siedziba szwedzkiego banku centralnego (Riksbank) w Sztokholmie
fot. Bloomberg

Instytucja podkreśliła, że choć największa skandynawska gospodarka mierzona PKB powróciła już do wielkości sprzed wybuchu pandemii, zaś inflacja przekroczyła cel na poziomie 2 proc. istnieją jeszcze czynniki ryzyka każące z dużą ostrożnością podchodzić do ewentualnego ograniczenia bodźców.

Istotne jest by utrzymać ekspansywną politykę monetarną, która będzie podtrzymywać ożywienie gospodarcze, generując równocześnie inflację przekraczającą nieznacznie nasz cel – stwierdził Riksbank po wtorkowym posiedzeniu. Dodał, że oczekuje, iż referencyjna stopa repo pozostanie na poziomie zerowym w nadchodzących latach.

Bank zasygnalizował jednak, że zamierza szybko wyłączyć pożyczki jakie udzielał na preferencyjnych warunkach w trakcie pandemii oraz, że do końca roku zaczną ponownie obowiązywać wymagania dotyczące zabezpieczeń jak to miało miejsce przed koronakryzysem.

Riksbank zamierza również w IV kwartale zakończyć skup aktywów. Jego bilans w 2022 r. nie powinien ulec większym zmianom w porównaniu z tegorocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane