Węgiel w Chinach najdroższy od 8 miesięcy

opublikowano: 30-05-2016, 12:38

Pierwsze oznaki skuteczności działań rządu Chin, których celem jest ograniczenie podaży, spowodowały wzrost benchmarkowej ceny węgla do poziomu z września.

Na rynku spot cena węgla o wartości energetycznej 5,5 tys. kcal na kilogram w porcie Qinhuangdao wzrosła w niedzielę o 10 juanów i wynosiła średnio 395 juanów (236,81 zł) za tonę, poinformowało Chińskie Stowarzyszenie Transportu i Dystrucji Węgla z Pekinu. 

Chiny, które są największym na świecie producentem węgla,  starają się ograniczyć nadmierne moce wydobywcze. W kwietniu produkcja węgla spadła w Chinach o 11 proc. do 268 mln ton. To największy spadek od kwietnia 2015 roku, od kiedy publikowane są dane.

- Wierzymy, że zaczyna działać reforma strony podażowej i będzie to trwać nadal – ocenia Michelle Leung z Bloomberg Intelligence w Hongkongu. - Popyt wciąż jest słaby – dodała.

Jack Shang i Claire Jie Yuan, analitycy Citigroup napisali w ubiegłym tygodniu w raporcie, że spodziewają się wzrostu ceny węgla w porcie Qinhuangdao nawet o 20 proc. do 450 juanów (269,80 zł) za tonę do grudnia tego roku. Zauważyli, że rząd Chin zwrócił się do krajowych kopalni o zmniejszenie produkcji o 16 proc. i zredukowanie dni pracy w roku do 276 z 330. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Węgiel w Chinach najdroższy od 8 miesięcy