Wiara w blue chipy się opłaciła

opublikowano: 05-03-2017, 22:00

Ranking funduszy akcyjnych Do umiejętnie wyselekcjonowanych „misiów” dorzuć duże spółki, ale odpowiednio wcześnie, zanim zaczną wrzeć. To przepis na inwestycyjny sukces ostatnich miesięcy

W tym miesiącu najlepsze fundusze akcyjne wyłoniliśmy na podstawie wyników uzyskanych od września 2016 r. do lutego 2017 r. Opierając się na miesięcznych stopach zwrotu, stworzyliśmy ranking, który premiuje zwłaszcza rozwiązania systematycznie generujące najlepsze wyniki w swoich kategoriach. To oznacza, że najwyżej ocenione przez nas fundusze wcale nie muszą być tożsame z tymi, które w ostatnim miesiącu uzyskały najwyższy wynik. Warto jednak podkreślić, że pozycja lidera miesiąca stawia je w wyjątkowo dobrym świetle, co w rankingu oznacza dodatkowe punkty na koncie (dokładny opis metodologii w ramce). Z takiego przywileju skorzystał przykładowo Novo Akcji z oferty Opera TFI. To fundusz, który w naszym rankingu uplasował się na pierwszym miejscu w grupie akcji polskich o uniwersalnej strategii, a najwyższe noty zebrał zarówno w lutym (dzięki stopie zwrotu 8,8 proc.), jak i styczniu (9,7 proc.). W prezentowanym zestawieniu, uwzględniającym pięć najlepszych rezultatów, zabrakło np. ING BSK Indeks WIG20 z oferty Amundi Polska TFI, mimo że w lutym wypracował drugi w kolejności rezultat miesięczny w grupie (7,4 proc.). Podobnie jest w przypadku PZU Akcji Krakowiak (6,1 proc. to trzeci wynik za luty). Różnice w kolejności funduszy, biorąc pod uwagę wynik za ostatni miesiąc i przyznane przez nas miejsce w rankingu, wynikają z relatywnie niższych wyników uzyskanych na tle grupy we wcześniejszych miesiącach.

Składniki sukcesu

W tym miesiącu najwięcej uwagi poświęcimy rozwiązaniom skoncentrowanym na rynku polskim. W ostatnim czasie statystyczne przeciętniaki z grupy funduszy akcji polskich uniwersalnych oraz małych i średnich spółek idą właściwie łeb w łeb. W lutym nieco wyższy średni wynik wypracowały rozwiązania o uniwersalnej strategii (3,9 vs 3,1 proc.). Od początku roku na prowadzenie, jako grupa, wysuwają się fundusze skoncentrowane na „misiach”. Wypracowane w tym czasie średnio 10,8 proc. zapewnia im 0,7 pkt. proc. przewagi nad konkurentami. Różnica na korzyść rozwiązań bazujących

na podmiotach o mniejszej kapitalizacji pogłębia się wraz ze wzrostem horyzontu inwestycyjnego. Rocznie to 6,9 pkt. proc., w perspektywie 3-letniej 13,8, a 5-letniej aż 36,2 pkt. proc. Zarządzający funduszami z grupy akcji polskich o uniwersalnej strategii, które w prezentowanym zestawieniu zajęły miejsca na podium, przyznają, że dobre wyniki uzyskane w ciągu ostatnich miesięcy to wypadkowa dwóch podstawowych czynników — starannie wyselekcjonowanych spółek z sektora małych i średnich oraz odpowiednio wczesnego rozpoznania potencjału drzemiącego w blue chipach. Ten zaś wyzwolił się mniej więcej pod koniec listopada ubiegłego roku. Od tamtego czasu indeks WIG20 urósł o ponad 25 proc. W połączeniu z równie dobrze zachowującymi się notowaniami małych i średnich spółek przyczynił się do hossy przez duże „H” na warszawskim parkiecie.

— Pod koniec ubiegłego roku zwiększyliśmy alokację w duże spółki. W ostatnich miesiącach rzeczywiście to one dały nam zarobić najwięcej, ale istotna dla wyników funduszy akcyjnych była także trafna selekcja w obszarze małych i średnich podmiotów — komentuje Piotr Święcik, zarządzający funduszami z oferty Opera TFI, w tym Novo Akcji. Blue chipy w odpowiednim czasie znalazły także miejsce w portfelu funduszu Skarbiec Akcja, zarządzanego przez Karola Godynia. Ekspert zwraca uwagę, że w porównaniu z konkurencją było ich prawdopodobnie całkiem sporo.

— Równolegle z dużą liczbą akcji polskich w portfelu zagrał trafny dobór spółek, w szczególności blue chipów, które w ostatnich miesiącach zachowywały się wyjątkowo dobrze. Patrząc na wyniki konkurencyjnych funduszy, pokusiłbym się o stwierdzenie, że nie zabrakło konsekwentnie niedoważających WIG20, którzy nad potencjał drzemiący w dużych podmiotach przedłożyli niechęć, która przez większość ubiegłego roku ciążyła na ich notowaniach. Wydaje mi się, że dobrze wyczuliśmy moment, w którym zmieni się postrzeganie polskiego rynku, przede wszystkich przez zagranicznych inwestorów — mówi Karol Godyń. Podobnie wyniki funduszu Amundi Akcyjny z oferty Amundi Polska TFI tłumaczy zarządzający nim Dariusz Kuśmider.

— Małe i średnie spółki doceniamy niezmiennie od dłuższego czasu. W ostatnich miesiącach ubiegłego roku zwiększyliśmy jednak udział w portfelu polskich blue chipów kosztem spółek zagranicznych — wyjaśnia zarządzający Amundi Polska TFI.

Łukasz Siwek, zarządzający MetLife Akcji Średnich Spółek, który w naszym zestawieniu uplasował się na pozycji lidera w grupie funduszy akcji polskich małych i średnich spółek, ujawnia, że kluczem do sukcesu okazała się strategia zwiększonej ekspozycji na spółki innowacyjne, m.in. z branży gier komputerowych oraz szeroko rozumianego sektora medycznego.

— Istotny wpływ na rezultat miało także trafne zidentyfikowanie momentu na wzrost zaangażowania w spółki cykliczne, szczególnie z segmentu wydobywczego (np. JSW, Bogdanka), sektor bankowy i energetyczny — mówi Łukasz Siwek.

Inwestycyjne porady

Wraz z dynamicznym wzrostem notowań głównych indeksów GPW w ostatnim czasie na sile przybrała obawa o potencjalną korektę. Pod koniec lutego warszawski parkiet zaliczył kilka nie najlepszych sesji, ale nowy miesiąc rozpoczął w dobrym stylu (w środę WIG20 urósł o blisko 3 proc.). Zdaniem ekspertów, dobre nastroje na warszawskim parkiecie w tym roku prawdopodobnie będą przeważać. Optymistyczne nastawienie do polskiego rynku akcji nie oznacza jednak braku krytycyzmu przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

— Zakładamy, że pozytywny trend na GPW w najbliższych miesiącach będzie kontynuowany, a liderami w dalszym ciągu powinny być blue chipy. Bardziej ostrożnie podchodzimy już jednak do energetyki. To sektor, który w ostatnim czasie dał nam sporo zarobić, ale jego dalsza zyskowność stoi pod sporym znakiem zapytania — uważa Piotr Święcik.

— Oprócz specyficznych zagrożeń, takich jak relatywnie duży udział skarbu państwa w akcjonariacie czy dyskusja prowadzona na forum Unii Europejskiej (dotycząca przyszłości polityki ograniczania emisji), dla inwestorów kluczowe znaczenie mają potężne plany inwestycyjne, które mogą zatrzymywać strumień pieniędzy w spółkach. Zmniejsza to szanse na wypłatę dywidendy, a w dużej mierze ze względu na nią inwestuje się w ten sektor. Nikt nie liczy na kilkakrotny wzrost przychodów. Popyt na prąd, co prawda, stale rośnie, a ostatnio również cena, ale to wzrost rzędu zaledwie kilku procent rocznie — dodaje Karol Godyń.

Więcej wiary zarządzający Skarbca pokłada w bankach, spółkach budowlanych i deweloperach. Jego zdaniem, ciekawe cele inwestycyjne można znaleźć także wśród producentów gier komputerowych. Dariusz Kuśmider zwraca uwagę na to, że w tym roku różnice w zachowaniu małych, średnich i dużych spółek nie powinny być tak duże jak w ubiegłym. Największy potencjał, jego zdaniem, drzemie jednak w małych podmiotach.

— To segment, który obecnie charakteryzuje się relatywnie niskimi wycenami, szczególnie w stosunku do spółek o średniej kapitalizacji. Jeżeli zaś chodzi o najbardziej atrakcyjne kierunki w ujęciu sektorowym, najlepiej wyglądają spółki przemysłowe, związane z handlem detalicznym i nowymi technologiami oraz budowlanka — twierdzi zarządzający Amundi Polska TFI. — Nadal uważamy, że spółki technologiczne mają spory potencjał. Optymistycznie patrzymy na spółki z ekspozycją na polskiego konsumenta, jak również sektor budownictwa, w tym kolejowego, drogowego i energetycznego — dodaje Łukasz Siwek.

Jak powstaje ranking

Ocenie poddajemy fundusze inwestycyjne otwarte. W przypadku funduszy z grupy akcji polskich uniwersalnych i akcji polskich małych i średnich spółek bazujemy bezpośrednio na klasyfikacji firmy Analizy Online. Natomiast w ramach grupy akcji zagranicznych dokonujemy agregacji wybranych podgrup. Na podstawie miesięcznych stóp zwrotu (w tym przypadku za okres wrzesień 2016 r. — luty 2017 r.), dla każdego miesiąca osobno, przydzielamy punkty w zależności od tego, w którym kwartylu znajduje się fundusz, zgodnie z zasadą — im lepszy wynik, tym więcej punktów (4 punkty wędrują więc do 25 proc. rozwiązań o najwyższych wynikach, 3 do tych, które wypracowały wynik na poziomie 50-75 proc. itd.). Od puli odejmujemy 2 pkt., gdy fundusz skończył miesiąc na minusie. Nagradzamy także najlepsze rozwiązanie w grupie, dodając do wyniku 3 pkt. (w przypadku wyniku ex aequo dodatkowe punkty dostaje cała czołówka). Następnie sumujemy punkty, które w poszczególnych miesiącach uzyskał dany fundusz, i dzielimy wynik przez liczbę miesięcy, dla których dostępne są dane. W zestawieniu końcowym prezentujemy fundusze o minimalnie 3-miesięcznym stażu.

77,9 mln zł Tyle aktywów na koniec stycznia 2017 r. zgromadził Novo Akcji z oferty Opery…

98,2 mln zł …a tyle, w tym samym czasie, pracowało w MetLife Akcji Średnich Spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu