Czytasz dzięki

Władze Chin chcą zapanować nad imperium finansowym Jacka Ma

opublikowano: 04-11-2020, 09:36

Szokujące zawieszenie IPO i debiutu giełdowego Ant Group to początek nowej kampanii władz Chin zmierzającej do zapanowania nad imperium finansowym należącym do Jacka Ma, twierdzi Bloomberg powołując się na anonimowe źródła.

Rekordowe IPO i debiut giełdowy Ant Group miały nastąpić w czwartek. Giełdy w Szanghaju i Hongkongu ogłosiły jednak, że oferta zostaje zawieszona w związku ze zmianą otoczenia regulacyjnego działalności spółki.

Alipay, Ant Group
fot. ALY SONG/Reuters/Forum

Anonimowi informatorzy Bloomberga twierdzą, że o zawieszeniu zdecydowały władze Chin, które wzięły na celownik największe źródło przychodów Ant, jego platformę kredytową, ułatwiającą przepływ pożyczek z banków i innych instytucji finansowych do milionów chińskich konsumentów. Źródła agencji twierdzą, że chiński regulator banków i ubezpieczycieli zamierza zniechęcić pożyczkodawców do korzystania z platform Ant. Już miał zwrócić się do niektórych o dostosowanie swojego portfela do nowych, ostrzejszych regulacji wprowadzonych w poniedziałek.

Ant, który zaczął jako operator płatności, opiera obecnie swoją działalność głównie na usługach pośrednictwa pożyczkowego. Sprzedał pożyczki konsumpcyjne wartości 1,7 bln juanów i kredyty dla małych firm wartości 422 mld juanów oferowane przez ok. 100 banków i innych instytucji finansowych. Przychody działu CrediTech spółki wzrosły o 59 proc. do 29 mld juanów w pierwszej połowie obecnego roku, stanowiąc 40 proc. wszystkich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane