Wlk. Brytania: inflacja konsumencka najniższa od 13 miesięcy

opublikowano: 23-05-2018, 11:20

Inflacja w Wielkiej Brytanii niespodziewanie spadła w kwietniu 2018 r. do najniższego poziomu od 13 miesięcy. Eksperci na jedną z przyczyn wskazują spadek taryf lotniczych, który z nawiązką zrównoważył wpływ rosnących cen paliw.

Dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych spadła do 2,4 proc. z 2,5 proc. w marcu, wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS). Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała brak zmiany stawki. Inflacja bazowa obniżyła się do 2,1 proc. W reakcji na komunikat, funt osłabił się do najniższego poziomu w tym roku.

Bank Anglii spodziewa się, że w nadchodzącym roku inflacja powróci w kierunku jego 2 proc. celu, kiedy osłabną wpływy zewnętrzne, ale jest zaniepokojony brakiem wolnych mocy produkcyjnych, który może zacząć napędzać krajową presję cenową.

Po tym, jak decydenci powstrzymali się od podwyżki stóp procentowych w tym miesiącu po słabych rezultatach pierwszego kwartału, rynki pieniężne obstawiają obecnie pół na pół szanse na zacieśnienie polityki monetarnej podczas sierpniowego posiedzenia.

Presja na obniżenie inflacji wynikała z taryf lotniczych, które spadły o 0,2 proc. w ciągu miesiąca w porównaniu z 18,6-procentowym wzrostem rok wcześniej, kiedy ceny znacząco podskoczyły w czasie świąt wielkanocnych. W tym roku Wielkanoc wypadła w marcu.

Funt spadł po raporcie ONS, tracąc 0,6 proc. i schodząc do 1,3352 USD. Wcześniej dotknął poziomu 1,3349 USD, najniższego od grudnia.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wlk. Brytania: inflacja konsumencka najniższa od 13 miesięcy