Wydawnictwa szkolne ruszają na zakupy

KL
12-06-2008, 00:00

Nawet 40 proc. rynku książek szkolnych chcą mieć WSiP. Pomogą w tym akwizycje. Ale i sama spółka jest na celowniku.

Nawet 40 proc. rynku książek szkolnych chcą mieć WSiP. Pomogą w tym akwizycje. Ale i sama spółka jest na celowniku.

Szykuje się fala zakupów ze strony Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP). Spółka chce konsolidować rynek książek szkolnych. Ostrzy sobie zęby na rynek książek i czasopism dla przedszkolaków. Ma sprzedawać także bestsellery i multimedia. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celów są akwizycje.

WSiP chcą do 2012 r. w sposób organiczny zwiększyć udział w rynku książek szkolnych z 25,5 do 30 proc. Przejęcia dodałyby kolejne 0,5-10 pkt proc. Wydawnictwa rozmawiają o nich z 28 firmami. Prezes Stanisław Wedler ma nadzieję, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat uda się sfinalizować 4-6 transakcji.

— W ciągu dwóch-trzech lat konsolidacja rynku edukacyjnego spowoduje, że największe dwa-trzy obecne na nim podmioty będą miały 80 proc. rynku. Teraz mają około 60 proc. — mówi Stanisław Wedler.

Spółka nie jest zainteresowana „kupowaniem przychodów”, ale firm, które będą dawały zyski i uzupełnią jej ofertę.

Jednym z filarów strategii WSiP na najbliższych kilka lat będzie wielokrotne wykorzystywanie posiadanych treści edukacyjnych w nowych formach. Spółka zależna Alfa-Logis zacznie świadczyć usługi produkcyjne i logistyczne dla konkurencyjnych wydawnictw, rozwinie także sprzedaż internetową.

WSiP liczą, że w następnych latach zwiększą sprzedaż dzięki reformie edukacji, wyżowi demograficznemu i obniżeniu wieku szkolnego.

Prezes nie chce komentować doniesień, że Agora i niemieckie wydawnictwo edukacyjne Cornelsen zainteresowane są kupnem pakietu kontrolnego WSiP.

— W sprawie szczegółów trzeba się zwrócić do akcjonariuszy — mówi Stanisław Wedler.

Dodaje jednak, że od dwóch lat, od kiedy zarządza spółką, potencjalni inwestorzy stale interesują się WSiP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wydawnictwa szkolne ruszają na zakupy