"Wygrana Trumpa zmienia perspektywę rynków finansowych"

opublikowano: 09-11-2016, 09:40

Zwycięstwo Trumpa w jakiś sposób dodaje niepewności, ale zmienia też perspektywę rynków finansowych. Można powiedzieć, że jak w brexicie rynki nie popisały się zdolnością przewidywania, więc najbliższe dni będą nerwowe, bo inwestorzy będą starli się spozycjonować na nowe okoliczności - mówi Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP.

- W sytuacji gdy mam prezydenta o określonym programie i osobowości oraz Kongres zdobyty przez Republikanów, można spodziewać się, że część jego programu zostanie wprowadzona. Może w wersji złagodzonej, ale zostanie wprowadzona. Trudno sobie wyobrazić by zdominowany przez Republikanów Kongres wojował z własnym prezydentem, nawet jeśli część kongresmenów nie darzy go sympatią - uważa ekspert PKO BP.

Mariusz Adamiak, szef strategii rynkowych PKO BP
Zobacz więcej

Mariusz Adamiak, szef strategii rynkowych PKO BP Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Jego zdaniem połączenie dość ekspansywnych planów fiskalnych nowego prezydenta i zwiększenie protekcjonizmu przy dość rozgrzanej gospodarce powinno wzmocnić trendy inflacyjne w Stanach Zjednoczonych i skłonić Fed do agresywnej polityki monetarnej, co skutkować będzie silniejszym dolarem.

- Dlatego grudniowej podwyżki stóp bym nie wykluczał, chyba że dojdzie od jakichś głębszych perturbacji na rynkach wschodzących lub wcześniejszego umocnienia dolara - dodaje Mariusz Adamiak.

Specjalista zaznacza, że bardzo rzadko się zdarza, by wzmacniający się dolar, przy generalnie słabej sytuacji gospodarczej na świecie, nie wywoływał turbulencji na rynkach wschodzących.

- Dlatego najbliższe tygodnie i miesiące dla rynków wschodzących nie będą dobre - prognozuje ekspert banku.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy