Wzrost cen ropy na fali optymizmu i wydarzeń na Bliskim Wschodzie

Paweł Grubiak, prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI
opublikowano: 16-02-2021, 12:12

W ostatnich dniach sytuacja na globalnych rynkach finansowych jest niezwykle interesująca. Dobra passa nie opuszcza strony popytowej na rynkach surowców. Ostatnie dni były okresem imponujących zwyżek cen ropy naftowej, jak również wielu metali przemysłowych, w tym wszechobecnej w globalnej gospodarce miedzi. Rosły także notowania metali szlachetnych, przy czym prym nieustannie wiedzie platyna, wzbijająca się na wieloletnie maksima.

Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja na rynku ropy naftowej, ponieważ zwyżka notowań jest tam wyjątkowo duża, nawet mimo problemów, z jakimi zmaga się ten rynek już od dłuższego czasu. Najważniejszym z nich jest oczywiście wysoki poziom zapasów, który wynika z gwałtownego spadku popytu na ropę naftową na świecie na skutek restrykcji wywołanych pandemią.

Jednak producenci ropy naftowej dwoją się i troją, aby ten efekt zniwelować i są w tym skuteczni. Duże ograniczenie produkcji ropy naftowej przez OPEC+, a zwłaszcza przez Arabię Saudyjską, było siłą napędową wzrostów cen ropy naftowej w lutym. Obecnie notowania ropy naftowej Brent przekraczają poziom 63 USD za baryłkę, a notowania amerykańskiej ropy naftowej w bieżącym tygodniu przekroczyły barierę 60 USD za baryłkę.

Jednak dynamiczne wzrosty cen ropy naftowej to nie tylko zasługa porozumienia OPEC+. Na Bliskim Wschodzie w ostatnich dniach było niespokojnie również z innego powodu: nawracających napięć na linii Arabia Saudyjska – Iran. Wszystko za sprawą konfliktu w Jemenie i zestrzelenia przez koalicjantów popieranych przez Arabię Saudyjską drona z ładunkiem wybuchowym, stworzonego przez jemeńską opozycję, popieraną przez Iran.

Konflikt w Jemenie od kilku lat jest uznawany za starcie nie tyle lokalnych sił, co właśnie dwóch ważnych krajów rejonu Zatoki Perskiej, czyli Arabii Saudyjskiej i Iranu. Nowe informacje na ten temat nie są przełomowe, ale stanowią przypomnienie o tym, że nawet jeśli świat zmaga się obecnie z globalnym problemem, jakim jest pandemia, to lokalne konflikty nadal trwają.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane