Zapasy ropy na świecie mogą znacznie spaść w 2002 r.

Warszawska Fabryka Pomp i Armatury S.A.
opublikowano: 13-05-2002, 14:02

LONDYN (Reuters) - W ciągu najbliższych sześciu miesięcy zapasy ropy w krajach uprzemysłowionych mogą spaść do niebezpiecznie niskiego poziomu, jeżeli OPEC utrzyma rygorystyczne oganiczenia dostaw, ocenia w comiesięcznym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

Agencja reprezentująca zachodnich importerów ropy napisała we wtorek, że w marcu spadek popytu na ropę w krajach uprzemysłowionych był największy od 12 lat. Jednak w najbliższych miesiącach powinien on znacząco wzrosnąć.

Ropa może podrożeć, jeżeli ograniczenia eksportowe OPEC zbiegną się w czasie ze wzrostem popytu tak jak stało się to po kryzysie azjatyckim w 1999 roku, przestrzega paryska organizacja. Ceny surowca wzrosły ostatnio z powodu zaostrzającego się konfliktu na Bliskim Wschodzie.

"Jeżeli producenci nie będą zwiększać podaży, dojdzie do znacznego spadku zapasów co już obserwowaliśmy w przeszłości" - napisał Klaus Rehaag, autor raportu. W 1999 roku spadek zapasów spowodował, że ceny ropy wzrosły do najwyższego poziomu w całej dekadzie.

W poniedziałek cena za baryłkę ropy Brent znajdowała się nieco powyżej 26 dolarów, czyli była o 30 procent wyższa niż na początku roku.

Według IEA, produkcja OPEC spadła w kwietniu do najniższego poziomu od czerwca 1993 roku, ponieważ Irak zawiesił na miesiąc dostawy surowca w proteście przeciwko konfliktowi w Izrealu.

Agencja utworzona w latach 70-tych jako przeciwwaga dla OPEC, wezwała producentów ropy, aby na czas zareagowali na wzrost popytu.

Od początku 2001 roku Organizacja Krajów-Producentów Ropy (OPEC) zmniejszyła dostawy surowca o 20 procent, a ministrowie z krajów zrzeszonych w kartelu zapowiedzieli, że nie zamierzają zwiększać dostaw na najbliższym spotkaniu w czerwcu.

DUŻE ZAPASY

Według IEA pod koniec pierwszego kwartału zapasy paliwowe na świecie wzrosły w okolice najwyższego poziomu od pięciu lat. Jednak agencja ostrzega, że przy obecnym poziomie wydobycia mogą one do września znaleźć się na niebezpiecznie niskim poziomie.

Zwykle w drugim i trzecim kwartale każdego roku zapasy w 26 krajach OECD rosną o 750.000 baryłek dziennie w oczekiwaniu na wyższy popyt w czasie zimy.

"Powtórka z 1999 roku, gdy w okresie niecałych dwóch kwartałów zapasy w krajach OECD spadły o około 230 milionów baryłek, wydaje się bardzo realna" - ocenia IEA.

W pierwszym kwartale tego roku popyt w krajach OECD spadł o 1,1 miliona baryłek dziennie w porównaniu z analogicznym okresem 2001. Był to największy spadek od okresu poprzedzającego wojnę w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Zdaniem IEA przyczyną spadku była między innymi łagodna zima na półkuli północnej. Według agencji popyt w 2002 roku ma wzrosnąć o 420.000 baryłek dziennie.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Warszawska Fabryka Pomp i Armatury S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Zapasy ropy na świecie mogą znacznie spaść w 2002 r.