Zmiana na czele listy największych spółek giełdowych

Chiński bank ICBC został liderem najnowszej edycji rankingu Forbesa 2000 największych giełdowych spółek. Na liście znalazło się także osiem spółek z Polski.

Bank ICBC zdetronizował Exxon Mobil. Amerykański koncern naftowy znalazł się w tegorocznej edycji rankingu dopiero na piątym miejscu. Wyprzedziły go amerykański koncern przemysłowy General Electric oraz banki: amerykański JP Morgan Chase i chiński China Construction Bank. Ten ostatni awansował aż o 11 pozycji.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Apple, które w ubiegłym roku rywalizowało z Exxon Mobil o miano spółki o największej wartości rynkowej, znalazło się w rankingu Forbesa na 15. miejscu, ex aequo z gigantem handlu detalicznego, Wal-Mart Stores.

Najwięcej spółek na liście, aż 543, pochodzi z USA. W najnowszym rankingu ich liczba wzrosła o 19. Wypadło z niego 7 spółek z Japonii, ale wciąż reprezentacja tego kraju jest druga pod względem liczebności, wynosi 251 spółek. Forbes zwraca uwagę, że po raz pierwszy od 2004 roku, kiedy zaczął publikować rating, nie wzrosła liczba obecnych w nim spółek z Chin. Wciąż jest ich 136.

W ratingu znalazło się osiem spółek z Polski. Najwyżej, na 580 miejscu jest PKO BP. Kolejne miejsca zajmują: PKN Orlen (651), PGE (681), Grupa PZU (766), KGHM (785), PGNiG (786), Tauron (1480) i Grupa Lotos (1826).

W rankingu Forbesa uwzględniane są sprzedaż, zyski, aktywa i wartość rynkowa spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, forbes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Zmiana na czele listy największych spółek giełdowych