12 spółek, polecanych przez analityków Wood

Inwestorzy zagraniczni w końcu dostrzegą, jakie są wyceny polskich spółek, i ruszą do zakupów. Pomoże też dodruk euro, uważają eksperci biura.

Pomimo negatywnego wpływu osłabienia złotego względem franka szwajcarskiego Polska ma dobre perspektywy na pierwszy kwartał 2015 r. — twierdzą analitycy Wood & Company. Ich zdaniem, wskaźniki wyprzedzające koniunktury są optymistyczne, gospodarka korzysta z niższych cen energii związanych z przeceną ropy, wskaźniki C/Z dla zysków prognozowanych 12 miesięcy wprzód są niskie, a w porównaniu z rentownościami obligacji wręcz rekordowo niskie. Do tego zagraniczni inwestorzy są silnie niedoważeni na polskim rynku, a rozpoczęty przez Europejski Bank Centralny skup aktywów może doprowadzić do wzrostu wycen w ogóle. W konsekwencji, analitycy Wood zalecają przeważanie sektora finansowego, użyteczności publicznej, konsumenckiego i energetycznego. Wstrzemięźliwi są natomiast w kwestii spółek paliwowych i surowcowych.

Analitycy Wood uważają, że największym ryzykiem dla banków jest podjęcie jakiejś politycznej decyzji, która przerzuciłaby na nie koszt pomocy frankowym kredytobiorcom. Prawdopodobieństwo takiego zdarzenia uważają jednak za niewielkie. Za najbardziej dotknięte problemem kursu franka uważają Getin Noble Bank, Bank Millennium, mBank, PKO BP i BZ WBK (w tej kolejności). Mało istotne ma to być dla Banku Handlowego, Alior Banku, ING Banku Śląskiego i Banku Pekao.

Według ekspertów Wood, na dłuższą metę nawet banki ze znaczącą ekspozycją na kredyty walutowe mają jednak stosunkowo bezpieczny poziom płynności. Podwyżkę składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i spadek interchange pomogą zaś zrekompensować podwyżki opłat. Choć nie tylko. „Naszym zdaniem banki mogą teraz realizować działania oszczędnościowe w większym stopniu, niż przewidywały wcześniej” — uważają analitycy Wood. Ze względu na płacone dywidendy PZU ma być ciekawą alternatywą dla inwestorów długoterminowych. Z kolei notowaniom Kruka ma w pierwszym kwartale 2015 r. pomóc zmaterializowanie się pierwszej transakcji zakupu długów w Niemczech. Za niedoważaniem sektora surowcowego ma przemawiać głównie sytuacja na rynkach międzynarodowych, która będzie podkopywać rentowność wydobycia miedzi i węgla. Spadająca cena ropy ma uderzyć w rentowność projektów inwestycyjnych Lotosu i PGNiG. Według analityków Wood, Orlen warto przeważać jako spółkę z dobrą ekspozycją na wzrost polskiego PKB. Wpływ ratowania kopalń na sektor energetyczny ma być natomiast ograniczony i zrekompensowany przez fuzje. Popyt konsumencki mają odzwierciedlać notowania CCC i Amrestu. Analitycy Wood podkreślają, że ta ostatnia nie ucierpi na osłabieniu rubla, bo biznes w Rosji opiera na lokalnych dostawcach. Odradzają natomiast inwestycję w LPP.

 

 

Długoterminowe wskazania Wood

Kupuj: PKO BP, BZ WBK, Alior Bank, JSW, Bogdanka, Tauron, PGE, TVN, CCC, Eurocash, Orange Polska, Kruk

Trzymaj: Bank Pekao, mBank, Bank Handlowy, ING Bank Śląski, PZU, KGHM, Energa, Enea, Netia

Sprzedaj: GTC, PKN Orlen, Grupa Lotos, PGNiG, LPP, AmRest

Źródło: Wood & Company

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / 12 spółek, polecanych przez analityków Wood