42 mln zł dla naukowców. Skorzystają też firmy

Do 16 stycznia naukowcy mogą aplikować o granty Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Projekty mogą realizować wspólnie z przedsiębiorcami.

Na naukowców, którzy planują prowadzenie innowacyjnych badań, czekają spore pieniądze. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) prowadzi nabór do trzech konkursów – Team, Team-Tech i Team-Tech Core Facility. Łączna kwota oferowanych grantów wynosi 42 mln zł. Mogą się o nie ubiegać uczeni z całego świata. 

Projekty będzie można realizować w jednostkach naukowych oraz w przedsiębiorstwach. W przypadku dwóch pierwszych konkursów – prace badawcze mogą być realizowane również w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych. Dla firm to okazja do rozwoju już istniejących działów B+R lub uruchomienia nowych jednostek. Przedsiębiorcy zakwalifikowani do programu mogą otrzymać do 80 proc. dofinansowania (na zasadach przyznawania pomocy publicznej). 

Jeden projekt badawczy może zostać dofinansowany kwotą do 3,5 mln zł. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na wynagrodzenia, stypendia i inne działania związane z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych. 

Projekty realizowane w ramach konkursu Team powinny rozwiązywać problemy naukowe istotne w skali globalnej, ale też mieć pozytywny wpływ na rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Team-Tech natomiast odnosi się do badań związanych z rozwojem technologii czy nowych produktów. Team-Tech Core Facility finansuje rozwój usług wykorzystujących dostępną aparaturę badawczo-rozwojową.

Wszystkie projekty muszą być zainicjowane przez osoby posiadające przynajmniej stopień naukowy doktora, a także wpisywać się w zakres Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

W ramach bieżącego naboru aplikować można do 16 stycznia 2017 r. Kolejna szansa pojawi się w kwietniu. 

W sumie do końca 2019 r. ogłoszonych ma zostać po siedem naborów w każdym z programów. Finansowanie otrzyma 100 zespołów badawczych, w których zaangażowanych będzie ponad 1400 studentów, doktorantów i doktorów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / 42 mln zł dla naukowców. Skorzystają też firmy