Alphabet dokupuje ziemię w Europie

opublikowano: 15-06-2018, 06:59
aktualizacja: 15-06-2018, 07:00

Technologiczny gigant Alphabet, kupił 70 hektarów ziemi w Holandii. Spółka-matka najpopularniejszej wyszukiwarki sieciowej Google bada możliwości budowy większej liczby centrów danych w całej Europie.

Firma poinformowała, że wciąż zastanawia się, czy zbudować centrum w Noord-Holland, a ostateczna decyzja ma zostać podjęta wkrótce.

Jedno z centrów danych Google na Tajwanie
Zobacz więcej

Jedno z centrów danych Google na Tajwanie fot. Bloomberg

Chcemy mieć pewność, że mamy opcje dalszego rozszerzania obecności centrów danych w Europie, jeśli nasza firma będzie tego wymagała – stwierdził rzecznik Google Mark Jansen.

Google ma już centrum danych w mieście Eemshaven w Holandii i ogłosiło na początku tego roku, że zainwestuje 500 mln EUR (582,2 mln USD) w jego rozbudowę. Rynkowy potentat niedawno kupił także działki w Danii, Luksemburgu i Szwecji, a w lutym informował, że dalej będzie inwestował w swoje belgijskie centrum.

Wiele firm korzysta z rozwoju centrum danych w Europie. Francuski koncern Schneider Electric SE powiedział, że zyskuje na zwiększeniu zamówień na urządzenia do ich obsługi, a Norwegia chce, by obfite zasoby energii wodnej działały jak przynęta dla firm technologicznych, które tam budowałyby swoje centra.

Jednak nie każda lokalizacja w Europie odniosła sukces.  Apple niedawno zmuszone zostało do odłożenia planów budowy centrum danych o wartości 1 mld USD w zachodniej Irlandii.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu