Beesfund płynie po złote runo

opublikowano: 31-07-2019, 22:00

Platforma alternatywnego obrotu, crowdfunding nieruchomości, ekspansja zagraniczna — Beesfund kreśli plan rozwoju. Wesprą go byli zarządzający BRE Ubezpieczenia, HBO Polska i GPW

Przeczytaj tekst poznaj szczegóły inwestycyjnych planów Beesfundu.

"Tworzymy drużynę Argonautów, którzy popłyną po złote runo” — deklaruje Arkadiusz Regiec, prezes Beesfundu, polskiej platformy crowdfundingu udziałowego.

W JEDNEJ DRUŻYNIE:
W JEDNEJ DRUŻYNIE:
Beesfund w 2018 r. przeprowadził emisje udziałów 13 spółek, które zebrały w sumie 26 mln zł, a w pierwszej połowie 2019 r. — 16 emisji łącznie na ponad 14,5 mln zł. Arkadiusz Regiec, szef platformy crowdfundingowej (trzeci z lewej), liczy na zwiększenie wskaźników i do współpracy zaprasza znanych menedżerów: Pawła Zylma, Michała Kozickiego i Michała Cieciórskiego.
Fot. ARC

Ujawnia listę nowych członków rady nadzorczej spółki, którzy doświadczeniem i kontaktami wspomogą ją w rozwoju. Mowa o postaciach z biznesowej czołówki: Michale Cieciórskim, w latach 2016-18 wiceprezesie Giełdy Papierów Wartościowych, obecnie związanym z Europejskim Bankiem Centralnym, Michale Kozickim, byłym prezesie HBO Polska i wiceprezesie ds. dystrybucji HBO Europe, oraz Pawle Zylmie, byłym wieloletnim prezesie BRE Ubezpieczenia. Każdy z nich będzie czuwać nad realizacją poszczególnych elementów strategii rozwoju Beesfundu. Plan, rozpisany na kilka lat, jest ambitny i trudny do zrealizowania bez pokaźnego kapitału.

Alternatywny model

Rozpoczęcie współpracy z Michałem Cieciórskim to krok w kierunku utworzenia platformy alternatywnego obrotu (multilateral trading facility — MTF). W założeniu ma ona bazować na tokenizacji i technologii rozproszonych rejestrów — blockchain.

— Wyzwanie jest olbrzymie — od strony prawnej, technologicznej i ekonomicznej. Nad MTF pracuje obecnie jedna z największych kryptogiełd w Stanach Zjednoczonych. Dochodzą nas słuchy, że interesują się nimi również New York Stock Exchange i Börse Frankfurt — podkreśla Arkadiusz Regiec.

Szef Beesfundu zapowiada, że jesienią złoży w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o utworzenie biura maklerskiego. Przy organizacji nowego podmiotu planuje skorzystać ze struktur start-upu Tokenbridge, testowanego wcześniej w programie akceleracyjnym PKO Banku Polskiego. Istotą działania spółki miała być tokenizacja akcji, obligacji oraz rozwój technologii blockchain na rynkach alternatywnego obrotu akcjami. Uruchomienie MTF działającego w skali europejskiej wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Arkadiusz Regiec twierdzi, że potrzeba minimum 20 mln zł. Zapewnia, że prowadzi wstępne rozmowy z funduszami inwestycyjnymi i dużymi firmami z branży finansowej. Realizacja projektu — jeśli uda się zdobyć finansowanie — potrwa co najmniej trzy lata. Zdaniem szefa Beesfundu mniej kapitałochłonne i obostrzone regulacjami prawnymi jest uruchomienie bazującej na tokenizacji giełdy udziałów. Taki projekt jest także brany pod uwagę w strategii rozwoju obecnej platformy crowdfundingowej.

— Dostrzegam w Beesfundzie nadzieję na rozruszanie rynku kapitałowego. Crowdfunding udziałowy może być niebawem remedium na małą liczbę publicznych ofert akcji, z którymi borykają się europejskie parkiety. Musimy więc szukać nowych ścieżek — zaznacza Michał Cieciórski.

Biuro maklerskie jest Beesfundowi dodatkowo niezbędne do prowadzenia emisji w formule crowdfundungu i aktywnego poszukiwania inwestorów dla wystawianych projektów, zgodnie z nowelizacją ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z marca 2018 r. Roczny okres przejściowy już upłynął, ale platformy w Polsce nie dostosowały się jeszcze do tych regulacji.

Nieruchomości dla każdego

Spółka finalizuje ponadto prace nad Taon Property — platformą crowdfundingu dla branży nieruchomości. Idea zakłada „zrzutkę” wielu osób na inwestycje w mieszkania, lokale użytkowe, biura, działki, hotele itd. Inwestorzy mają czerpać zysk z wynajmu nieruchomości, w których kupią udziały. Nadzór nad nimi będzie sprawował odrębny operator.

„Naszym celem jest udostępnienie możliwości inwestycji w nieruchomości, które do tej pory były dostępne tylko dla najbogatszych… każdemu!” — czytamy w opisie projektu.

— Od strony technologicznej platforma jest już gotowa. Pracujemy nad stroną organizacyjną i administracyjną całego przedsięwzięcia — mówi Arkadiusz Regiec.

Przypomnijmy, w grupie Beesfund działa jeszcze jeden serwis — OdpalProjekt. Funkcjonuje w modelu „bierzesz, ile zbierzesz”, czyli bez limitów finansowych. Upodobali go sobie zwłaszcza muzycy szukający pieniędzy np. na wydanie płyt, ale akcję na niej prowadził również Hyper Poland, startupowa spółka promująca koncept ultraszybkiej kolei magnetycznej,bazującej na technologii hyperloopa. W praktyce trafiają tu mniejsze projekty niż na „główny” Beesfund, w obrębie którego niebawem także pojawią się nowości. Współpraca z Michałem Kozickim ma zaowocować akcjami finansowania produkcji filmowych — wysokobudżetowych, niezależnych i dokumentalnych.

— Potencjał crowdfundingu w produkcji filmowej unaocznił sukces dokumentu braci Sekielskich. Tworzenie filmów, zwłaszcza społecznie zaangażowanych, ale także rozrywkowych, jest emocjonującym przedsięwzięciem. Im więcej emocji, tym większe powodzenie akcji crowdfundingowych — obserwowaliśmy to także podczas zbiórki prowadzonej niedawno przez Wisłę Kraków. Rynek filmowy, m.in. ze względu na popularyzację Netflixa, HBO GO czy debiut platformy Disneya, będzie potrzebował coraz więcej treści — zaznacza Michał Kozicki.

Beesfundowi będzie on doradzać również w zakresie ekspansji zagranicznej. Spółkę interesują cztery rynki: Berlin, Wielka Brytania, Słowacja i Rumunia.

— Rynki Europy Zachodniej są duże i nadal jest na nich miejsce dla kolejnych platform crowdfundingowych. Rośnie tam również sektor startupowy, chętnie sięgający po tego rodzaju finansowanie. Słowacja i Rumunia szybko rozwijają się gospodarczo i potrzebują dopływu zachodnich trendów — mówi Arkadiusz Regiec.

Rolą Pawła Zylma w Beesfundzie będzie natomiast doradztwo w zakresie relacji inwestorskich, budowy wokół platformy profesjonalnej sieci aniołów biznesu oraz wsparcie w obszarach związanych z ubezpieczeniami oraz obrotem obligacjami komunalnymi.

OKIEM EKSPERTA

Rewolucja na rynku kapitałowym

JAROSŁAW GRZYWIŃSKI, prezes Instytutu Rynków Kapitałowych i Finansów, były prezes GPW

MTF to nowoczesna elektroniczna giełda papierów wartościowych. Ponad rok zasiadałem w radzie dyrektorów jednego z największych MTF na świecie, brytyjskiego Aquis Exchange. Obserwowałem na co dzień rozwój tej platformy jako transparentnej możliwości oferowania akcji dowolnej spółki notowanej na jednej z giełd na świecie. MTF to właśnie kwintesencja trzech elementów rynku kapitałowego: nowoczesnej technologii,transparentnego oferowania akcji spółek publicznych i dostępu do maksymalnej wiedzy o emitentach. Blockchain i tokenizacja pozwalają zachować zarówno szybkość, jak i transparentność każdej transakcji. Platformy MTF tworzą także zaawansowane narzędzia z zastosowaniem sztucznej inteligencji w celu rozwoju rynków kapitałowych. Beesfund buduje platformę MTF właśnie na bazie najnowocześniejszych technologii, takich jak blockchain czy tokenizacja. Będzie to pierwsza taka platforma w tej części Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane