Bułgarski parlament nie zgadza się na podwyżkę cen usług turystycznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-10-2005, 16:25

Parlament bułgarski zakazał w piątek pobierania wyższych cen za usługi turystyczne od obcych obywateli. Zakaz zawarty jest w przyjętej w pierwszym czytaniu nowelizacji ustawy o turystyce.

Parlament bułgarski zakazał w piątek pobierania wyższych cen za usługi turystyczne od obcych obywateli. Zakaz zawarty jest w przyjętej w pierwszym czytaniu nowelizacji ustawy o turystyce.

Dotychczas w Bułgarii za noclegi w hotelach i za inne usługi turystyczne od cudzoziemców pobierano  co najmniej dwukrotnie wyższe ceny niż od obywateli tego kraju. Praktyka ta pozostała z czasów sprzed 1989 r., kiedy istniały specjalne przepisy dotyczące państwowej wówczas turystyki. Wtedy obowiązywały trzy rodzaje cen: dla turystów zachodnich, dla obywateli państw bloku socjalistycznego i dla Bułgarów.

Po prywatyzacji turystyki dawne przepisy  przestały działać, lecz nikt nie zmienił istniejącego stanu rzeczy, z tym że pozostały tylko dwa poziomy cenowe - dla cudzoziemców i dla Bułgarów. Najczęściej od gości zagranicznych pobierano tę samą sumę, co od Bułgarów, tylko w euro, czyli dwukrotnie więcej. Relacja lewa do euro wynosi 1 do 1,95.

Zróżnicowanie cen dla Bułgarów i obcokrajowców nie było regulowane przez żadne przepisy. W kancelarii wiceministra kultury ds. turystyki Dymitra Chadzinikołwa poinformowano PAP, że wyższe ceny pobierano w sferze wszystkich usług turystycznych - w hotelach, w restauracjach, za wynajęcie samochodu, wejście do muzeum, za kolejkę linową w górach.

Brak przepisów pozwalał właścicielom obiektów turystycznych podchodzić do klienta "na oko" i żądać za usługi w zależności od wyglądu turysty lub marki jego samochodu. W instytucjach państwowych, jak Muzeum Narodowe lub Muzeum Archeologiczne w Sofii są specjalne tabliczki z cenami dla Bułgarów i cudzoziemców. Wyższych cen dla cudzoziemców nie ma w kinach i teatrach.

Nowy przepis, likwidujący zróżnicowane ceny, został opracowany zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi przez Bułgarię w negocjacjach z UE w sferze wolnego udostępnienia usług.

Za stosowanie wyższych cen znowelizowana ustawa przewiduje grzywnę w wysokości od 1 tys. do 15 tys. lewów (512 - 9430 euro).

Praktyka podwójnych cen była ostro krytykowana przez operatorów turystycznych, przede wszystkim  z Niemiec i Wielkiej Brytanii, skąd przyjeżdża najwięcej turystów.

Po poważnym spadku liczby odwiedzających Bułgarię Polaków na początku lat 90., w ostatnich latach odwiedza ten kraj ok. 100 tys. polskich turystów rocznie.

Ewgenia Manołowa

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane