Cargill sprzeda fabrykę karmy

opublikowano: 27-07-2022, 10:35
aktualizacja: 27-07-2022, 17:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

United Petfood z portfela funduszu Waterland chce zwiększyć moce w Polsce. Przejmie fabrykę od światowego potentata spożywczego. To nie koniec jego ekspansji.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • którą fabrykę w Polsce chce przejąć United Petfood
  • kiedy chce sfinalizować transakcję
  • jaka jest skala jego działalności na świecie i Polsce, a jak szybko rośnie
  • czy nie wyklucza kolejnych przejęć nad Wisłą
  • dlaczego fundusze inwestycyjne robią złote interesy na branży produktów dla zwierząt

W Polsce szybko przybywa dużych inwestycji w produkcję karmy dla zwierząt. Mars Petcare – największy producent na świecie – informował jesienią 2021 r. o ponad 600 mln zł inwestycji w nową fabrykę. Rodzimi gracze nie zostają w tyle. W 2021 r. decyzje o wsparciu inwestycji w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej dostały dwie firmy: DNP (znany z marki Dolina Noteci, projekt wart 254 mln zł) i Josera (278 mln zł). Na polskim rynku umacnia się w międzyczasie kolejna międzynarodowa firma: United Petfood.

Międzynarodowy gracz przejmuje w Polsce

W maju pisaliśmy w „PB”, że firma zainwestuje 179,2 mln zł w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Starachowice w nowy zakład karmy mokrej, który znacząco zwiększy jej możliwości produkcyjne. Teraz zapowiedziała akwizycję. Czeka na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) na przejęcie fabryki karmy dla zwierząt domowych w Krzepicach. Zakład należy do Cargill Poland. To spółka z wywodzącej się z USA globalnej grupy rolno-spożywczej, której przychody w 2021 r. przekroczyły 134 mld USD.

– Liczymy na sprawny przebieg pozyskiwania niezbędnych dokumentów i tym samym sfinalizowanie transakcji. Zakładamy, że nastąpi to do końca roku – mówi Robert Mroziński, dyrektor zarządzający United Petfood Polska.

United Petfood szybko dokonuje kolejnych akwizycji w Europie. W tym roku przejął fabrykę we Francji, a w ubiegłym w Holandii i Wielkiej Brytanii. Tym razem postawił na Polskę, bo wierzy w potencjał naszego rynku i ościennych.

– Ponadto wysoka kultura techniczna pracowników w Polsce i nieustanie poprawiająca się infrastruktura stanowią czynniki pozytywnie wpływające na postrzeganie sensowności inwestycji w naszym regionie – komentuje Robert Mroziński.

Pytany o plany nakładów w zakład Cargilla w przypadku jego przejęcia odpowiada, że United Petfood nieustannie inwestuje zarówno w powiększenie mocy produkcyjnych, jak i w modernizację fabryk.

– Jesteśmy głęboko przekonani, że przewaga technologiczna i doskonałość techniczna naszych zakładów stanowi istotny element konkurencyjności i dążenia do zapewnienia klientom doskonałych i stabilnych jakościowo produktów – dodaje menedżer.

„Ogłosiliśmy zamiar sprzedaży naszych obiektów z karmą dla zwierząt domowych w Polsce (Krzepice) i na Węgrzech (Karcag) firmie United Petfood Polska. Transakcja obejmuje dwa zakłady (operacje i magazyny) zajmujące się produkcją karmy dla zwierząt domowych, wraz z 99 pracownikami. Część naszego biznesu , która zajmuje się karmą dla zwierząt domowych, produkuje oraz dostarcza produkty marek własnych i produktów brandowych (głównie suchej karmy dla psów i kotów) – informuje Cargill.

Szybki wzrost skali

Wywodzący się z Belgii United Petfood ma 20 zakładów w ośmiu europejskich krajach – produkuje pod markami własnymi swoich kontrahentów karmę suchą i mokrą oraz przekąski. Sprzedaje na ponad 80 rynkach, a jego obroty sięgają 773 mln USD. W 2020 r. znalazł się, z 650 mln USD sprzedaży, na 16. miejscu na liście największych na świecie producentów karm według Statisty. Jest kontrolowany przez fundusz private equity Waterland. W ramach ostatniego funduszu zebrał 2,5 mld EUR na inwestycje w Europie – w tym w Polsce.

United Petfood Polska działa na naszym rynku od 2015 r., a w 2018 r. uruchomił tu swoją pierwszą fabrykę karm suchych dla psów i kotów (w Biskupicach). W drugim zakładzie (Jedlińsk pod Radomiem) wytwarza karmę mokrą. W 2020 r. prawie podwoił przychody do 159,1 mln zł. Zysk operacyjny wzrósł czterokrotnie (do 33,5 mln zł), a netto pięciokrotnie (26,1 mln zł).

– Pozyskanie nowych rynków i klientów oraz organiczny wzrost sprzedaży do obecnych partnerów pozwolił nam zanotować 10-procentową dynamikę wzrostu kluczowych wskaźników w 2021 r. w porównaniu do 2020 r. – informuje Robert Mroziński.

Prowadzona przez niego spółka nie zamierza ograniczać się do organicznego wzrostu. Zapewnia, że ciągła obserwacja rynku i rodzących się na nim możliwości, w tym akwizycyjnych, jest jej charakterystyczną cechą.

– Ponad połowa naszej sprzedaży trafia na rynek polski, ale dynamicznie rozwijamy także eksport. Wysoki poziom techniczny i świetna jakość produkowanych w naszych polskich zakładach produktów znakomicie wspiera zagraniczną sprzedaż – mówi dyrektor zarządzający United Petfood Polska.

Branża w sam raz dla funduszy

Jeden z rodzimych menedżerów związany z branżą – pragnący zachować anonimowość – podkreśla, że United Petfood ma aspiracje, by stać się jednym z największych producentów masowej karmy nastawionej raczej na ilość niż jakość i współpracować z dużymi odbiorcami. To będzie jego kolejne przejęcie wpisujące się w ten cel. Polska jest małym rynkiem w zakresie produkcji karmy, ale dużym w konsumpcji.

– Rynek szeroko rozumianej opieki nad zwierzętami jest bardzo stabilny i perspektywiczny. W czasie pandemii koronawirusa jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu, bo podczas zamknięcia w domach więcej osób zdecydowało się na zwierzę i zaczęło go bardziej rozpieszczać. Fundusze widzą więc w tej branży potencjał ogromnego zwrotu i dobrą możliwość ulokowania pieniędzy w sytuacji jego rynkowej nadpodaży. Branżę w Europie konsoliduje kilka funduszy, a jeden z nich jest właścicielem United Petfood. Segment karm jest największą kategorią tego rynku – po nim jest przepaść i dopiero kolejne – a fabryki bardzo rentowne – ocenia przedstawiciel branży.

Poznaj program konferencji “Modern Production Summit”, 13 września 2022, Warszawa >>

Jego zdanie ma odzwierciedlenie w niedawnych transakcjach. Fundusz Cinven, w Polsce znany z inwestycji w Allegro, konsoliduje europejski rynek przez węgierskiego producenta karmy Partner in Pet Food (PPF), w którego inwestował w 2018 r. W ubiegłym roku PPF odkupił od litewskiego funduszu NDX polskiego producenta – Mispol.

Złoty interes na psim biznesie zrobił już fundusz private equity Resource Partners. Przejął w Polsce największych producentów przysmaków dla psów – Maced i Atlantic Products – i połączył ich, a już po dwóch latach sprzedał grupę brytyjskiemu holdingowi Assisi Pet Care. Fundusz otrzymał za sprzedaż udziałów 2,8-krotnie więcej niż włożył w ten biznes, przejmując i inwestując w niego na kolejnych etapach, a roczna stopa zwrotu sięgnęła 80 proc. – standardowo zadowala go około 20 proc.

Okiem eksperta
Rośnie rynek, przybywa inwestycji
Agnieszka Hajos-Iwańska
adwokat, partner w B2RLaw
Rośnie rynek, przybywa inwestycji

Rynek produktów dla zwierząt rośnie w Europie stabilnie. Liczba gospodarstw ze zwierzętami domowymi zwiększyła się w latach 2010-20 z około 70 do około 88 mln, a eksperci szacują, że obecnie rośnie nieco szybciej z powodu spowodowanego pandemią częstszego spędzania czasu w domu. Wzrasta też świadomość m.in. w zakresie prawidłowego żywienia zwierząt. W rezultacie obroty w branży widocznie rosną. Europejski rynek podwoił się w ostatnim dziesięcioleciu do obecnych ponad 12 mld EUR. Powstają też nowe gałęzie, np. wykorzystujące technologię wyszukiwarki petsitterów. Przejęcia branżowe i finansowe w tym sektorze oraz inwestycje typu VC w start-upy i scale-upy stanowią stale rosnący segment rynku M&A zarówno w Europie, jak i w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane