Resource Partners zbił majątek na psim biznesie

opublikowano: 13-02-2022, 20:00

Fundusz tak szybko rozwinął producenta przysmaków dla psów, że już w dwa lata uzyskał oczekiwany zwrot z inwestycji. Nadal będzie rozglądał się za firmami z branży opieki nad zwierzętami.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego fundusz Resource Partners tak szybko wyszedł z inwestycji w Maced
  • jaką stopę zwrotu uzyskał
  • jak szybko spółka rośnie i jakie perspektywy otwiera przed nią dołączenie do brytyjskiej grupy
  • jak eksperci oceniają poziom zainteresowania polskimi firmami przez konsolidatorów rynku

Konsolidacja europejskiego rynku produktów dla zwierząt domowych postępuje, a atrakcyjne firmy pochodzą m.in. z Polski. W ubiegłym roku węgierski potentat z branży karm – Partner in Pet Food, należący do funduszu Cinven – ogłosił plan przejęcia Mispolu. Teraz na zakupy nad Wisłę wybrał się Assisi Pet Care (APC) – spółka holdingowa brytyjskiego funduszu inwestycyjnego Harwood Capital i Petera Mangiona. Cel znalazł w portfelu funduszu private equity Resource Partners.

Polska siła z europejskimi aspiracjami

Maced był firmą rodzinną, założoną w 1993 r. Większość udziałów w największym polskim producencie przysmaków dla psów przejął w grudniu 2019 r. Resource Partners. Natomiast w kwietniu 2021 r. fundusz odkupił 100 proc. udziałów w wiceliderze rynku – Atlantic Products – i połączył obie firmy. Stworzył gracza porównywalnego z europejskimi konkurentami, a docelowo chciał zrobić z niego lidera na kontynencie.

– Nowy właściciel będzie kontynuował naszą strategię, ponieważ takie ma ambicje. Cieszymy się, że Maced będzie pełnił w grupie bardzo istotną rolę, czyli odpowiadał za prawię połowę przychodów i większość mocy produkcyjnych. Maced, już po integracji z Atlanticem, zakończył 2021 r. z 135 mln zł przychodów i ponad 16 mln zł zysku EBITDA, co oznacza, że w ciągu dwuletniej inwestycji przychody spółki prawie się podwoiły, a EBITDA niemal potroiła [plan na 2022 r. to 15 proc. wzrostu przychodów i 25 proc. EBITDA – red.] – komentuje Małgorzata Bobrowska-Jarząbek, partner zarządzający w Resource Partners.

– Nasze przychody przed akwizycją wynoszą GBP 35 mln GBP [ok. 189 mln zł – red.], z czego całość przypada na Wielką Brytanię. Produkujemy i dostarczamy karmy oraz przysmaki dla psów i kotów. Maced jest jednym z naszych największych dostawców, więc dopasowanie jest bardzo mocne. Zamierzamy rozwijać się w Europie i choć nie mamy aktualnie planów kolejnych przejęć w Polsce, to jesteśmy otwarci na potencjalne możliwości – dodaje Peter Mangion, prezes Assisi Pet Care.

Z myślą o przyszłości:
Z myślą o przyszłości:
Małgorzata Bobrowska-Jarząbek, partner zarządzający w Resource Partners, zwraca uwagę na przyspieszenie w okresie pandemii wzrostu zainteresowania przysmakami dla zwierząt domowych. W efekcie popyt przekracza w Europie podaż, więc przejęcie Macedu zabezpiecza grupie Assisi wzrost w kolejnych latach.
materiały prasowe

Oczekiwany zwrot szybciej od założeń

Fundusz otrzymał za sprzedaż udziałów 2,8-krotnie więcej, niż włożył w ten biznes, przejmując i inwestując w niego na kolejnych etapach. Roczna stopa zwrotu sięgnęła 80 proc.

– W naszej grupie ryzyka jestem w pełni zadowolona przy osiąganiu ok. 20 proc. To nasza kolejna wyjątkowa udana transakcja, ponieważ przy wyjściu z Maczfitu [sprzedaż Żabce w 2021 r. – red.] roczna stopa zwrotna wyniosła ok. 70 proc., a zwrot z inwestycji 3,6x, również przy tylko 2,5-rocznym horyzoncie inwestycyjnym – informuje Małgorzata Bobrowska-Jarząbek.

Fundusze private equity zazwyczaj trzymają spółki w portfelu nawet pięć lat lub dłużej. Resource Partners wyjaśnia, że w przypadku Macedu udało się tak podnieść jakość i innowacyjność produktów, że zostało to dostrzeżone przez jednego z klientów, czyli APC.

– Skontaktował się z nami tuż po przejęciu Atlantica, gdy skala biznesu stała się dla niego wystarczająco atrakcyjna. Mieliśmy plan rozwoju jeszcze na co najmniej dwa-trzy lata, jednak już w dwa lata uzyskaliśmy oczekiwany zwrot przy rynkowej wycenie, dzięki zwiększeniu sprzedaży i marży wynikającej z wdrożeń produktowych i operacyjnych – tłumaczy partner zarządzający w funduszu.

Ujawnia, że zainteresowanie Macedem było bardzo duże – po przejęciu Atlantica pojawiło się wiele ofert od konsolidatorów rynku nie tylko z naszego regionu, ale też z Europy Zachodniej. Proces sprzedaży oficjalnie nie ruszył, a wtedy pewnie zgłosiłyby się jeszcze fundusze.

– Potencjał synergii dla APC jest jednak szczególny. Zaczął konsolidację od Hollingsa specjalizującego się w stacjonarnej sprzedaży przysmaków, a następnie przejął sprzedawcę karmy Town & Country prężnie działającego w kanale online. Teraz wykonał kolejny krok w wertykalnej integracji, pozyskując uznanego producenta – mówi Małgorzata Bobrowska-Jarząbek.

Ponad 1 mld zł inwestycji w karmę:

Producenci produktów dla zwierząt domowych wykładają miliony na inwestycje w Polsce. Globalny potentat, Mars, wytwarza u nas słodycze (M&M’s, Snickers, czy Skittles) oraz karmę m.in. pod markami Pedigree, Whiskas i Royal Canin. W nową fabrykę w Błoniu pod Warszawą zainwestuje ponad 600 mln zł. Duże projekty w tej branży szykują się też w Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomi. Decyzję o wsparciu dostały DNP oraz Josera. Pierwsza z firm – producent m.in. karmy mokrej marki Dolina Noteci – zainwestuje nawet 254 mln zł, a druga 278 mln zł.

Maced podwoi moce

Tomasz Macionga, syn założyciela Macedu, pozostanie prezesem spółki, a został też udziałowcem całej grupy i członkiem zespołu odpowiedzialnego za jej strategię.

– Cieszę się, że wykonywana przez nasz zespół praca przynosi rezultaty, które są dostrzegane już nie tylko przez inwestorów z Polski, ale też zagranicznych. To dla mnie również szansa osobistego rozwoju, by rozwijać jeszcze większy biznes ze znaczącą pozycją w Europie – komentuje Tomasz Macionga.

Podkreśla, że pozyskanie nowego inwestora to dla Macedu szansa rozwoju i zmiany z firmy krajowej o międzynarodowym zasięgu (eksport ma ok. 70 proc. udziału w przychodach) na w pełni międzynarodowe przedsiębiorstwo.

– Utrzymamy nastawienie na rodzime rynki, polski i brytyjski, ale chcemy rozwijać sprzedaż na wszystkich pozostałych na kontynencie. Naszym głównym celem będzie sprostanie szybko rosnącemu popytowi, dlatego już przygotowujemy się do wartej ok. 20 mln zł rozbudowy fabryki, dzięki której podwoimy moce produkcyjne. Planujemy ją uruchomić w drugiej połowie 2023 r. – mówi Tomasz Macionga.

Polskie przysmaki pojadą na Zachód:
Polskie przysmaki pojadą na Zachód:
Tomasz Macionga, prezes Macedu, podkreśla, że stanie się częścią większej grupy pozwoli firmie dalej rosnąć w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej.
materiały prasowe

Resource Partners poluje dalej

Resource Partners zapewnia, że szeroko rozumiana branża opieki nad zwierzętami, w zakresie produktów i usług, pozostaje w kręgu jego zainteresowań.

– Wierzymy, że możemy uzyskać z inwestycji w nią satysfakcjonujący zwrot. Przyglądamy się jednak także innym branżom. W tym roku chcemy sfinalizować jedną lub dwie transakcje – raczej nastąpi to w drugim półroczu – stwierdza Małgorzata Bobrowska-Jarząbek.

W 2021 r. fundusz zrealizował pięć przejęć – poza Atlanticem były to Nesperta, 7Anna, Buglo Play i Deeper. W kwestii wyjść przyznaje, że na każdym etapie jest otwarty na rozmowy z potencjalnymi kupującymi – wszystko zależy od tego, czy widzą w firmie taki potencjał jak on.

– Najdłużej pozostajemy w firmie Torf, od 2017 r., niemniej wychodziliśmy już ze spółek nawet dopiero po siedmiu latach, uzyskując dobry zwrot. Jej marka Tołpa jest jedną z najdynamiczniej rosnących marek kosmetycznych, więc dalej widzimy duży potencjał wzrostu wartości. Większość pozostałych spółek mamy portfelu krócej niż rok – informuje Małgorzata Bobrowska-Jarząbek.

Rozgrzany rynek transakcyjny

W 2021 r. dokonano w Polsce 270 fuzji i przejęć o łącznej wartości ponad 12 mld EUR — wynika z raportu „Emerging Europe M&A 2021” przygotowanego przez kancelarię CMS i firmę EMIS. Największą akwizycją było przejęcie Avivy przez Allianza, dużo działo się też na rynku telekomunikacyjnym, gdzie Play ogłosił przejęcie UPC, Polkomtel sprzedał infrastrukturę mobilną Cellneksowi, a Orange sprzedał udziały w części sieci światłowodowej. W końcu roku duże, warte około 1 mld EUR transakcje ogłosiły też Allegro (zakup czeskiej grupy Mall) i spożywczy Maspex (przejęcie alkoholowego CEDC). Na tle innych rozwijających się rynków europejskich szczególnie wysoki udział w wolumenie transakcji w Polsce miały fundusze private equity.

„Widocznym trendem na rynku private equty jest stawianie na szybki proces transakcyjny i akceptowanie wysokich wycen firm, które albo działają w sektorach niewrażliwych na pandemię, albo zdołały szybko przystosować się do pandemicznej rzeczywistości dzięki np. digitalizacji i zwiększonej automatyzacji. Firmy te będą mogły wykorzystać przewagę konkurencyjną w postpandemicznej rzeczywistości i zanosi się na to, że w 2022 r. fundusze private equity nie zwolnią tempa. Na dynamikę transakcji może jednak negatywnie wpłynąć inflacja i perspektywa wzrostu stóp procentowych”— mówi cytowany w raporcie Sławomir Czerwiński z kancelarii CMS.

W których branżach należy spodziewać się zwiększonej aktywności?

— Na aktywność M&A w 2022 r. duży wpływ będzie miał rozwój sytuacji geopolitycznej. Czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu wysokiej aktywności M&A na rynkach europejskich będzie zmniejszenie międzynarodowych napięć. Spodziewamy się nadal bardzo dużej aktywności w obszarze energetyki odnawialnej, zarówno w Polsce, jak w innych krajach UE ze względu na ambitne cele klimatyczne stawiane przez Komisję Europejską. Duże zainteresowanie inwestorów mogą budzić spółki technologiczne, w szczególności dostawcy nowoczesnych rozwiązań IT i e-commerce, spółki z sektora usług medycznych, produktów farmaceutycznych oraz biotechnologii — uważa Rafał Zwierz, partner w zespole M&A kancelarii CMS Polska.

Okiem eksperta
Polska szybko nadrabia zaległości
George Havaris
partner w kancelarii B2RLaw Jankowski Stroiński Zięba & Partnerzy
Polska szybko nadrabia zaległości

Wartość globalnego rynku opieki nad zwierzętami domowymi wynosi 232 mld USD i z roku na rok szybko rośnie. Fuzje i przejęcia oraz inwestycje w tym obszarze również odnotowują znaczny wzrost, nawet o 20 proc. r/r. Gdy branża szybko rośnie, naturalnie zaczynają się nią interesować inwestorzy, którzy następnie rozszerzają zainteresowanie o kolejne rynki. W ubiegłym roku byliśmy świadkami przejęcia Zooplusa – mającego znaczącą bazę klientów w Polsce – przez fundusze private equity Hellman&Friedman i EQT za 3,4 mld EUR, co świadczy o tym, że międzynarodowy apetyt inwestycyjny na rynku opieki nad zwierzętami domowymi zmierza w kierunku Europy Środkowej, w tym Polski.

W Polsce żyje druga pod względem wielkości w Europie liczba psów, a trzecia w przypadku kotów. Nasz rynek jest wciąż w powijakach w porównaniu z innymi, jednak szybko nadrabiamy zaległości i w wielu aspektach wyprzedzamy niektóre rynki zagraniczne, szczególnie w zakresie technologii dotyczących opieki nad zwierzętami domowymi. W ostatnich latach obserwujemy inwestycje venture capital w firmy z branży pettech, takie jak HiPets. Ponadto Polska jest znana na całym świecie z produktów rolno-spożywczych dla ludzi, więc tylko kwestią czasu jest uzyskanie podobnego statusu na rynku karmy, na którym prym wiodą takie firmy jak Dolina Noteci i Dr. PetCare.

Okiem eksperta
Inwestorzy mają jeszcze o co walczyć
Mateusz Biegajło
Menedżer w dziale fuzji i przejęć w Grant Thornton Polska (firma doradzała w transakcji)

To kolejna transakcja na polskim rynku pet food w ciągu dwóch lat. Pozycję na nim umocnili poprzez akwizycje tacy gracze jak Vafo czy Partner in Pet Food, a teraz do grona konsolidatorów dołącza Assisi. Zainteresowanych inwestorów jest jednak znacznie więcej. W ciągu 1,5 roku przeprowadziliśmy trzy transakcje w tej branży w Polsce i w tym czasie poznaliśmy wielu inwestorów zagranicznych zainteresowanych wejściem na nasz rynek.

Duże zainteresowanie polskimi spółkami z branży wynika m.in. z dobrej lokalizacji, wysokiej jakości produktów i doświadczenia w sprzedaży eksportowej – głównie na rynkach zachodnich. Duży wpływ miała też pandemia, która wpłynęła na zachwianie dostaw z Azji i dynamiczny wzrost całej branży w Polsce. Te czynniki połączone z wysoką konkurencją o rynek między kluczowymi graczami powodują, że obecne wyceny transakcyjne są na wysokim poziomie. Trudno przewidzieć, jak długo utrzyma się ta sytuacja, jednak w naszym kraju nadal jest kilka interesujących przedsiębiorstw prywatnych, które naszym zdaniem w najbliższych miesiącach będą na celowniku inwestorów konsolidujących branżę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane