Chiny zapowiadają dostawy największego samolotu amfibii

opublikowano: 14-05-2018, 10:45
aktualizacja: 14-05-2018, 10:49

Do 2022 do klientów dostarczone mają być pierwsze egzemplarze największego na świecie samolotu amfibii AG600, zaprojektowanego przez chińską państwową firmę AVIC (Aviation Industry Corporation of China).

Rozwój AG600 jest częścią modernizacji chińskiego sektora zbrojeniowego i sił zbrojnych, co ma być potwierdzeniem bardziej agresywnej polityki odnośnie sporów terytorialnych, jak choćby w przypadku wysp na Morzu Południowochińskim. Nad projektem pracowano już od ośmiu lat. W grudniu 2017 r. samolot odbył pierwszy lot. Na bieżący przewidziano kontynuację testów w tym zaplanowano pierwszy start z wody.

Samolot amfibia AG600
fot. REUTERS_Stringer_Forum

Maszyna o wielkości zbliżonej do Boeinga 737 będzie miała za zadanie prowadzenie morskich operacji ratunkowych oraz uczestnictwo w akcjach pożarniczych. Zasięg samolotu szacowany jest na około 4,5 tys. km. Maszyna ma umożliwiać start i lądowanie nawet przy falach dochodzących do 2 metrów. Na pokład może zabrać 50 osób w przypadku misji ratunkowych i 12 ton wody (nabieranej w ciągu 20 sekund) w przypadku gaszenia pożarów. 

W grudniu chińskie państwowe media informowały, że producent otrzymał już 17 zamówień od chińskich instytucji i tamtejszych firm.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane