Digitree nie odpuszcza strategii

opublikowano: 20-02-2023, 16:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przychody technologicznej grupy z GPW, w której niedawno ujawnił się Euvic, rosną zgodnie z planem, ale wynik spadł. Wierzy ona jednak w nadrobienie zaległości.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • z jakimi wynikami, według szacunków, grupa Digitree zakończyła 2022 r.
  • z czego wynikał spadek zysku mimo wzrostu przychodów
  • co ma pomóc spółce osiągnąć cele przyjęte w strategii na lata 202123
  • czy obecność Euvica w akcjonariacie już zaowocowała współpracą

Notowana na GPW grupa Digitree (dawniej grupa Sare), oferująca produkty i usługi w marketingu i e-commerce, nie zaliczy ubiegłego roku do wyjątkowo udanych. Jej prezes, Konrad Żaczek, mówił w czerwcu 2022 r. PB, że spółka nie ma problemów ze zwiększeniem sprzedaży, ale odbiega od konkurentów poziomem marży. Potwierdziło się to w szacunkowych wynikach za ubiegły rok.

Trudne zadanie:
Trudne zadanie:
Konrad Żaczek od 2018 r. zasiadał w radzie nadzorczej Digitree, trzy lata później dołączył do zarządu, a w kwietniu 2022 r. został prezesem. Jego głównym zadaniem jest poprawa rentowności spółki. Zadanie nie jest łatwe, bo od kilku lat marża EBITDA spada.
Marek Wiśniewski

Wzrost przychodów, spadek zysku EBITDA

Zgodnie ze strategią na lata 2021-23 średnioroczny wzrost przychodów Digitree w tym okresie ma wynieść 17 proc., a zysku EBITDA 25 proc. W 2021 r. spółka zwiększyła sprzedaż r/r o 23,6 proc. do 67,5 mln zł, a w zeszłym wstępnie o 17,9 proc. do 79,6 mln zł.

– Zeszłoroczna dynamika przychodów to efekt kilku czynników. Zdobyliśmy kilku dużych klientów – w ten segment coraz mocniej celujemy – a jednym z nich jest L'Oréal na prowadzenie kampanii influencer marketingowych w Polsce. Ponadto wprowadziliśmy podwyżki w części usługowej, różne w zależności od projektu. W przypadku produktów jesteśmy w trakcie podwyższania cen – komentuje Konrad Żaczek.

O ile strategiczny cel w zakresie przychodów udaje się osiągać, to w przypadku EBITDA niekoniecznie. W 2021 r. wzrosła ona o 20,6 proc. do 3,8 mln zł, ale w 2022 r. spadła według szacunków o 14,1 proc. do 3,3 mln zł. Natomiast zysk netto zmniejszył się – przy utrzymaniu poziomu wydatków na rozwój – z 308 do 28 tys. zł.

– Ubiegły rok wypadł poniżej naszych oczekiwań w zakresie zysku EBITDA. Bardzo dobrze poszło nam we wdrażaniu Magento [platforma e-commerce – red.], czym zajmuje się Fast White Cat, a także w kampaniach dla domów mediowych prowadzonych przez Inis i SaleLifter. Niższy od oczekiwań był natomiast wynik porównywarki Nokaut, w którą dużo zainwestowaliśmy w 2022 r., a słabiej wypadła też agencyjna część biznesu, szczególnie agencja performance. O ile do października skutki gorszej sytuacji makroekonomicznej nie dotykały naszej branży, to w listopadzie i grudniu obserwowaliśmy u niektórych klientów ograniczenie aktywności marketingowo-promocyjnej. W efekcie czwarty kwartał, czas żniw w naszej branży, wypadł gorzej, niż liczyliśmy – mówi menedżer.

Coraz niżej
12,3proc.

Taką marżę EBITDA miała grupa Digitree w 2017 r…

6proc.

…taką w 2019 r…

4,1proc.

…a taką, według szacunków, w 2022 r.

Strategia Digitree aktualna

Przyjmując systematyczny wzrost zysku EBITDA o 25 proc., w 2021 r. musiałby on wynieść 3,96 mln zł, w 2022 4,95 mln zł, a w 2023 6,19 mln zł. To oznacza, że Digitree musi w tym roku prawie podwoić wynik, żeby osiągnąć cel przyjęty w strategii.

– To będzie wyzwaniem, ale nie rzucamy ręcznika i nie rezygnujemy ze strategii. Zamierzamy pracować nad zwiększeniem przychodów, redukujemy koszty, by poprawić rentowność agencyjnego biznesu, i na nowo przyglądamy się zaplanowanym inwestycjom, ponieważ może będziemy musieli je obniżyć – stwierdza Konrad Żaczek.

Grupa informuje, że w ubiegłym roku dobrze sprzedawał się produkt Sare do automatyzacji marketingu u większych klientów, dlatego w tym roku chce zwiększyć z niego przychody i marżę. Pomagający e-sprzedawcom w wejściu na międzynarodowe platformy Marketplaceme pozostaje w fazie inwestycyjnej, ale spółka ma nadzieję, że w tym roku ją zakończy, co pozytywnie wpłynęłoby na wynik.

– Ponadto zamierzamy dalej rozwijać usługową część Fast White Cat polegającą na wdrażaniu e-sklepów, a pod koniec roku planujemy zaprezentować własny produkt, który zaczniemy komercjalizować na przełomie roku. Wiążemy z nim duże nadzieje. Umożliwi sklepom internetowym prezentowaniu strony w różnych układach w zależności od tego, jaki użytkownik ją odwiedza. Dobrze byłoby wdrożyć go nie tylko u obecnych klientów, ale też zdobyć dzięki niemu nowych – podsumowuje szef Digitree.

Euvic w Digitree

Największym akcjonariuszem grupy Digitree jest fundusz 21 Concordia (ma 60,5 proc. poprzez spółkę Polinvest 7), znany m.in. z inwestycji w Apaczkę. Gdy na początku 2018 r. przejął większościowy pakiet ówczesnej agencji Sare, jej wartość oszacował na 50 mln zł. Obecna kapitalizacja wynosi ok. 34 mln zł, jednak fundusz nadal wierzy, że może na transakcji zarobić.

W listopadzie 2022 r. w akcjonariacie Digitree ujawniła się informatyczna grupa Euvic, konsolidująca firmy technologiczne. Przekroczyła 5 proc. głosów, a dzięki porozumieniu z Tomaszem Pruszczyńskim i Andrzejem Słomką ma 26,6 proc. głosów. Wojciech Wolny, prezes Euvica, powiedział „PB”, że decyzja o inwestycji nie była konsultowania z większościowym akcjonariuszem, ale zaproponuje różne scenariusze współpracy. Na razie obecność nowego znaczącego udziałowca nie przełożyła się na operacyjne partnerstwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane