Do Vue Storefront popłynęły miliony od inwestorów

opublikowano: 23-03-2023, 15:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Spółka zamknęła najwyższą z ogłoszonych w tym roku w Polsce rund finansowych. Czasy na rynku VC nie są najlepsze, ale w możliwości rozwoju platformy frontendowej dla e-commerce uwierzył brytyjski fundusz.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • który brytyjski fundusz zainwestował w spółkę z Polski
  • jaka jest strategia rozwoju firmy oferującej technologiczne rozwiązania dla sektora ecommerce
  • jak obecnie wygląda sytuacja na krajowym rynku venture capital

Start-upy nie patrzą dziś na świat przez różowe okulary. Na rynku venture capital (VC) panuje spowolnienie. Spadły wyceny spółek technologicznych, a dodatkowo inwestorzy bardziej ostrożnie niż dotychczas włączają nowe firmy do portfeli. W takiej sytuacji rynkowej zaufanie inwestorów zdobyła spółka Vue Storefront, która rozwija platformę frontendową i oferuje technologiczne zaplecze dla interfejsu witryn sklepów internetowych. Pozyskała 20 mln USD w rundzie, w której liderem był brytyjski fundusz Felix Capital. Vue Storefront jest jedną z nielicznych polskich firm, które w pierwszych miesiącach 2023 r. publicznie ogłosiły pozyskanie kapitału o takiej skali.

Kapitał na dalszy rozwój
Kapitał na dalszy rozwój
Bartłomiej Roszkowski, Patrick Friday i Filip Rakowski, założyciele Vue Storefront, do swoich technologicznych rozwiązań przekonali kolejnych zagranicznych inwestorów. Biznes też będą umacniać za granicą.
materiały prasowe

Technologia dla sektora e-commerce

Vue Storefront od początku finansuje rozwój kapitałem zewnętrznym, pozyskiwanym z rynku VC. Jesienią 2021 r. firma ogłosiła rundę A - otrzymała 17,4 mln USD przy wycenie pre-money na poziomie 63 mln USD. Wówczas finansującymi były: fundusz z grupy Creandum, Earlybird Venture Capital, SquareOne (wcześniej jako Paua Ventures), Movens Capital i Smok Ventures. Ostatnie dwa z wymienionych funduszy niespełna rok wcześniej dofinansowały start-up kwotą 1,5 mln USD.

- Na tle osłabionego obecnie rynku VC w Polsce runda zrealizowana przez spółkę Vue Storefront mocno się wybija. Większość start-upów, nawet dobrze prosperujących, realizuje dziś raczej rundy pomostowe, które pozwalają im na przedłużenie aktywności o 6-12 miesięcy. Ponadto obecnie rundy odbywają się przy zaniżonych wycenach – mówi Borys Musielak, współzałożyciel Smok Ventures.

Do tych spółek popłynęły największe pieniądze w 2023 r.

Wartość transakcji venture capital z udziałem polskich spółek technologicznych w styczniu i lutym 2023 r. mogła wynieść mniej niż 200 mln zł. To znaczny spadek w stosunku do analogicznego okresu 2022 r. W styczniu spółka SunRoof, producent dachów solarnych, ogłosiła pozyskanie 63 mln zł od World Fundu, Nordic Alpha Partners oraz Legal & General Capital w ramach kontynuacji rundy z 2022 r. W ostatnich dniach spółka Contec, zajmująca się odzyskiwaniem surowców przemysłowych ze zużytych opon, poinformowała natomiast o zebraniu blisko 50 mln zł od funduszy. Inwestycje o wartości między 23,5 a 20 mln zł otrzymały natomiast takie firmy jak Plenti, SatRev i 3Soft.

Patrick Friday, prezes i współzałożyciel Vue Storefront (biznes stworzył wspólnie z Bartłomiejem Roszkowskim i Filipem Rakowskim), zapewnia, że najnowsza inwestycja została zrealizowana przy wycenie wyższej niż podczas zamknięcia wcześniejszej rundy A. Nie ujawnia jednak, na ile inwestorzy wycenili spółkę.

- Naszym celem było pozyskanie kapitału, który zabezpieczy rzeczywiste potrzeby na min. 30 miesięcy, nie zabiegaliśmy o więcej. Rundę definiujemy tym samym na poziomie A+, do serii B zaczniemy się przygotowywać za około dwa lata. Budujemy zupełnie nową kategorię produktową, a to wymaga sporych nakładów finansowych. Teraz jednak sytuacja na rynku budziła niepewność, wolałem więc zadbać o stabilność firmy w najbliższej przyszłości. Zaraz po tym, jak otrzymaliśmy pieniądze od inwestorów, pojawiły się informacje o upadku Silicon Valley Banku, a potem o problemach Credit Suisse. Obecnie trudno przewidzieć kolejne wydarzenia – mówi Patrick Friday.

Biznes ukierunkowany na Stany Zjednoczone

Podaje, że pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej od rundy z 2021 r. Vue Storefront zwiększył przychody o ok. 300 proc. Firma w dużym stopniu przekierowała aktywności sprzedażową na Stany Zjednoczone. Obecnie ponad połowa klientów i podmiotów zainteresowanych zakupem jej narzędzi pochodzi właśnie z rynku amerykańskiego. Vue Storefront chce dalej umacniać pozycję w USA, czyli na jednym z największych rynków e-commerce. Rozwój biznesu od strony technologicznej pozostanie w Polsce, gdzie spółka ma łatwy dostęp do dobrych specjalistów IT.

Joseph Pizzolato, inwestor z Felixa Capital, wierzy, że technologia oferowana przez Vue Storefront może stać się standardem w obszarze platform frontendowych, a firma - globalnym liderem w swojej kategorii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane