Dwóch faworytów w wyścigu do fotela szefa Fed

opublikowano: 11-10-2017, 07:17
aktualizacja: 11-10-2017, 07:18

Jest dwóch głównych kandydatów do objęcia stanowiska szefa Fed po Janet Yellen, informuje CNBC.

To były członek władz Fed, Kevin Warsh, i obecnie zasiadający w nich Jerome "Jay" Powell. Pierwszy przez długi czas uważany był za głównego faworyta, ale notowania Powella zaczęły ostatnio rosnąć, bo uznano go za kandydata kompromisowego.
Strona PredictIt, która pokazuje, jak notowani są „na rynku” kandydaci na szefa Fed, daje obecnie Powellowi 52 proc. szans na zostanie następcą Janet Yellen, a Warshowi 30 proc. Pozostała dwójka najbardziej prawdopodobnych kandydatów: Janett Yellen i Gary Cohn, mają odpowiednio 11 proc. i 8 proc.

fot. Bloomberg

Prezydent Donald Trump, który niedawno deklarował, że decyzję w sprawie nowego szefa Fed podejmie w ciągu kilku tygodni, spotkał się już zarówno z Powellem, jak i Warshem.

CNBC zwraca uwagę, że obaj główni kandydaci mają podobne poglądy jeśli chodzi o potrzebę luźniejszej regulacji banków, a także mogą mniej śpieszyć się od swoich poprzedników z interwencją w reakcji na mocne spadki na rynkach akcji. Różnią się natomiast w poglądach na to, co powinno decydować o zmianie wysokości stóp procentowych, a także co robić z bilansem Fed, który wzrósł do 4,5 bln USD w związku z zakupami obligacji na rynku w ramach ilościowego luzowania polityki pieniężnej. Warsh chciałby bardziej „agresywnego” podejścia do redukcji bilansu, z kolei Powell jest za tym, aby poczekać aż inflacja dojdzie do wskazanego przez Fed celu 2 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane