Czytasz dzięki

Ekodrob zamierza osiągnąć 250 mln zł przychodów i 2-3 mln zł zysku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-09-2005, 22:10

Ekodrob zamierza osiągnąć 250 mln zł przychodów i około 2-3 mln zł zysku netto w roku obrotowym kończącym się 31 marca 2006 r. Spółka kończy powiększanie zdolności produkcyjnych, chce utrzymać eksport na poziomie z roku 2004 - poinformował PAP prezes Ekodrobu Ryszard Waśniewski.

Ekodrob zamierza osiągnąć 250 mln zł przychodów i około 2-3 mln zł zysku netto w roku obrotowym kończącym się 31 marca 2006 r. Spółka kończy powiększanie zdolności produkcyjnych, chce utrzymać eksport na poziomie z roku 2004 - poinformował PAP prezes Ekodrobu Ryszard Waśniewski.

    "Na ten rok zakładamy 25-proc. wzrost ze sprzedaży. Będzie ona oscylowała wokół kwoty 250 mln zł. Zakładamy także dodatni wynik w granicach 2-3 mln zł" - powiedział Waśniewski.

    W roku finansowym kończącym się 31 marca 2005 roku, obejmującym okres pięciu kwartałów, Iławskie Zakłady Drobiarskie Ekodrob miały 3,9 mln zł straty netto i 226 mln zł przychodów.

    "Strata netto z ubiegłego roku była poniżej amortyzacji, więc od dwóch lat Ekodrob zaczął zarabiać. Daje nam to podstawę, by prognozować niewielki zysk na ten rok" - powiedział Waśniewski. Dodał, że spółka przez ostatnie trzy lata zwiększała przychody średnio o 30 proc. rok do roku. "Ten rok będzie prawdopodobnie jednym z ostatnich, w których zanotujemy tak duży wzrost. Na koniec roku obrotowego planujemy uzyskanie maksymalnej zdolności ubojowej firmy" - powiedział Waśniewski.

    W tym roku spółka planuje zainwestowanie 10 mln zł. "Dochodzimy obecnie do maksymalnych zdolności wytwórczych. Będziemy mieć pewne rezerwy w sektorze przetwórczym. Jednak to z części ubojowej, czyli z produkcji mięsa, a nie przetworów, otrzymujemy znaczącą większość przychodów, około 70 proc." - dodał.

    Dużą część sprzedaży Ekodrobu stanowi eksport. Miesięcznie Ekodrob eksportuje ok. 600 ton mięsa. W 2004 roku 42 proc. przychodów pochodziło ze sprzedaży za granicę. Według szacunków spółki, ten poziom utrzyma się także w roku bieżącym. "Jesteśmy obecni głównie na rynku brytyjskim i niemieckim. Nasza pozycja jest tam już ugruntowana i chcemy ją jeszcze wzmacniać. Stale też zdobywamy nowe rynki, w tym roku weszliśmy na rynek duński, gdzie jesteśmy dostarczycielem do sieci supermarketów" - powiedział Waśniewski. "Eksportujemy także do Francji, Włoch, Chin, są to jednak znacznie mniejsze ilości niż do Wielkiej Brytanii i Niemiec" - dodał.

    W sierpniu spółka otrzymała uprawnienia eksportowe na rynek rosyjski. Ekodrob nie podpisał jednak jak dotąd żadnych kontraktów w Rosji. "Mamy co do rynku rosyjskiego pewne plany i pierwsze oferty. Nie wysłaliśmy jeszcze produktów, gdyż obecna koniunktura jest dla nas niesprzyjająca. Niemniej na pewno będziemy z tych uprawnień korzystać" - powiedział Waśniewski.

    Głównym akcjonariuszem Iławskich Zakładów Drobiarskich Ekodrob SA jest Animex posiadający 79,27 proc. akcji spółki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane