GE oddaje kontrolę nad 111-letnim biznesem kolejowym

opublikowano: 21-05-2018, 17:10

General Electric rezygnuje z pełnej kontroli nad swoim liczącym 111 lat działem kolejowym. To kolejne aktywa, których pozbywa się kurczący się gigant-konglomerat.

GE, który był wczesny pionier przemysłu kolejowego, zgodził się w poniedziałek, by połączyć walczący o przetrwanie  biznes z rywalem Wabtech w ramach transakcji o wartości 11 mld USD.

Zakład produkcyjny GE Transportation w Fort Worth w Teksasie, USA
Zobacz więcej

Zakład produkcyjny GE Transportation w Fort Worth w Teksasie, USA fot. Bloomberg

Zasili ona kasę GE kwotą 2,9 mld USD. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich firm sprzedaje od pewnego czasu aktywa w celu spłacenia długów i ustabilizowania bilansu.

GE była właścicielem firmy kolejowej, znanej obecnie jako GE Transportation, od 1907 r. i ostatecznie przekształciła ją w jednego z największych producentów lokomotyw towarowych w Ameryce Północnej. Oprócz produkcji pociągów, firma i jej 9000 pracowników wytwarzają również sprzęt górniczy i silniki morskie.

Zgodnie z warunkami umowy, która jest pierwszą z nowym dyrektorem generalnym GE Johnen Flannery’m, spółka i jej udziałowcy otrzymają 50,1 proc. udziałów w połączonej firmie. Udziałowcy Wabtech będą posiadać resztę.

Łącząc siły, firmy twierdzą, że będą miały lepszą pozycję, by wyjść bardziej zdecydowanie z kryzysu w branży kolejowej. Nowa firma wygeneruje około 8 mld USD przychodów, zatrudniają około 27 tys. pracowników i będzie liderem na głównych rynkach kolejowych przewozów towarowych i tranzytowych na całym świecie.

GE i Wabtech przewidują, że umowa wygeneruje około 250 mln USD rocznych oszczędności, a także inne korzyści finansowe. Firmy poinformowały, że umowa, wolna od podatku, ma zostać sfinalizowana na początku 2019 r..

Wabtech, wcześniej znany jako Westinghouse Air Brake Technologies, będzie świętować swoje 150. urodziny w 2019 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / GE oddaje kontrolę nad 111-letnim biznesem kolejowym