Goldman Sachs: Tylko część zysków z reformy podatków trafi do akcjonariuszy

opublikowano: 22-01-2018, 19:53
aktualizacja: 22-01-2018, 20:14

Akcjonariusze amerykańskich przedsiębiorstw oszczędnościami z obniżek podatków będą musieli podzielić się z ich pracownikami i klientami, zapowiada bank Goldman Sachs.

Według prognoz instytucji finansowych w 2018 r. zyski spółek należących do indeksu giełdy nowojorskiej S&P500 zwiększą się o co najmniej 10 proc., a za znaczną część tego wzrostu odpowiadać będzie reforma podatkowa Donalda Trumpa. Jednak zdaniem banku Goldman Sachs wcale nie całość zanotowanych przez spółki oszczędności trafi do kieszeni ich akcjonariuszy. Konkurencja o pracowników i klientów sprawi, że część korzyści trafi właśnie do tych dwóch grup, dzięki wyższym płacom i niższym cenom.

Według Goldman Sachs rośnie presja na zarządy spółek, by z oszczędności podatkowych finansować podwyżki płac. Konkurencję o pracowników zaostrza fakt, że bezrobocie powinno spaść na koniec roku do 3,5 proc., najniższego poziomu w ostatnich 50 latach. Jednocześnie amerykańskie przedsiębiorstwa mają z czego finansować podwyżki płac, ponieważ udział ich zysków w PKB jest bliski najwyższemu zanotowanemu od co najmniej 1950 r. W tej sytuacji Goldman Sachs zaleca inwestowanie w spółki najmniej podatne na zmiany kosztów pracy. To nie reforma podatków, a sprzyjające otoczenie gospodarcze i perspektywy wyników, są głównym czynnikiem stojącym za zwyżkami notowań amerykańskich akcji, dodaje bank Credit Suisse.

Tymczasem po zwyżkach towarzyszących oczekiwaniom na przyjęcie reformy może nadejść gorsza koniunktura, podpowiadają zależności historyczne. W przypadku pięciu ostatnich obniżek podatków tylko raz stopa zwrotu z amerykańskich akcji w ciągu 12 miesięcy po podpisaniu wprowadzającej je ustawy była wyższa od stopy zwrotu w ciągu 12 miesięcy przed jej podpisaniem. W ciągu roku od podpisania ustawy przeciętna zmiana indeksu była zbliżona do zera, obliczają specjaliści z firmy doradczej James Investment Research.

fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane