Czytasz dzięki

Goldman Sachs wierzy w ropę

opublikowano: 04-05-2020, 22:00

Goldman Sachs Equity Research uważa, że zmniejszenie produkcji przez OPEC+, a także stopniowy wzrost popytu powinny przełożyć się na wyższą cenę ropy w przyszłym roku.

Analitycy banku podwyższyli prognozę ceny ropy Brent w 2021 r. z 52,50 USD do 55,63 USD. Prognoza dla ropy WTI wzrosła z 48,50 USD do 51,38 USD. Autorzy raportu zwracają uwagę na szybkie zmniejszanie produkcji ropy zarówno dzięki porozumieniu OPEC+, jak i ograniczaniu działalności przez producentów komercyjnych. Poprawa po stronie popytu to głównie zasługa rozpędzania się przez chińską gospodarkę, ale również ożywienia w sektorze transportu gospodarek rozwiniętych.

Ropa Brent taniała w poniedziałek o 1,3 proc. do 26,10 USD. Kurs ropy WTI spadał w pierwszej części sesji nawet o 6 proc., by później odbić i powrócić ponad poziom 20 USD za baryłkę. Przyczyniły się do tego informacje o niższym niż oczekiwano przyroście zapasów w Cushing w Oklahomie. Firma Genscape podała, że zapasy wzrosły o 1,8 mln baryłek. Jeśli podobne dane przedstawi amerykański rząd, będzie to oznaczało najmniejszy przyrost od połowy marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Kamil Zatoński

Polecane