Czytasz dzięki

Inwestorzy obawiają się o "frankowe" banki

opublikowano: 18-07-2019, 11:26

Notowania mBanku i Banku Millennium, instytucji zaangażowanych w kredyty w CHF, wyraźnie spadają na sesji w czwartek po słowach szefów obu instytucji.

Choć prezydent podpisał wczoraj nowelizację ustawy o wsparciu frankowiczów, to bankierom sen z powiek spędza co innego, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o orzeczenie, jakie wyda Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie zgodności z prawem zapisów w umowach kredytów hipotecznych.

Gazeta przypomina, że zgodnie z opinią rzecznika generalnego TSUE (która zwykle jest zgodna z późniejszymi wyrokami), sądy krajowe będą mogły albo unieważnić umowy kredytowe, albo rozstrzygać o ich przewalutowaniu, ale z pozostawieniem oprocentowania zależnego od LIBOR CHF.

Bankierzy - m.in. Cezary Stypułkowski, prezes mBanku i Joao Bras Jorge z Millennium -  nie mówią o konkretach, ale nie mają wątpliwości, że takie rozstrzygnięcie byłoby skrajnie niekorzystne dla banków.

Andrzej Powierża, analitycy DM Banku Handlowego, komentując sprawę w "DGP", mówi że cieszy się, że bankowcy przestali udawać, że nie ma problemu. 

"Gdyby przewalutowanie dotyczyło wszystkich kredytów, mówimy o koszcie przekraczającym 60 mld zł. Do tego dochodzi w przypadków kredytów indeksowanych ewentualna konieczność zastosowania oprocentowania dla franka. Na poziomie sektora można to wycenić na 5 mld zł" - mówi Andrzej Powierża.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane